Bojovník vs. smolař 18. etapy: Lutsenko vs. Bernard

nabor

Oba se potkali v úniku. Zatímco prvně jmenovaný byl vidět na špici v průběhu celého dne, chvíle toho druhého přišla na Col d’Izoard, kde až v posledních metrech přišel o vítězství na vrchařské prémii. Sbor rozhodčích sice vybral Grega van Avermaeta, naše redakce dnes ale volila jinak.

Bojovník: Alexey Lutsenko

Jakoby po vzoru dalšího klasikáře v čele celkové klasifikace se tento kazašský závodník vydal do boje s vrchaři. Ve skutečnosti pro ně dnešní únik vytvořil, přinejmenším na něm měl dvěma útoky v úvodu etapy velkou zásluhu. Dres Astany byl díky němu vidět po celý den a ať už se únik přelil jakkoli, stále se v něm držel. Ve vrchařské soutěži dnes nasbíral 40 bodů, nevětší zisk si zaznamenal na poslední alpském velikánovi – Col du Galibier, kde už však nestačil na dva excelentní vrchaře: Quintanu s Bardetem. Do cíle dojel na třetím místě se ztrátou 2:28.

Smolař: Julien Bernard

Na začátku stoupání na Col d’Izoard odjel francouzský závodník týmu Trek-Segafredo z hlavní skupiny úniku. Společně s o mnoho slavnějším Avermaetem, kterého však nechal za sebou a po většinu stoupání držel náskok na pronásledovatele přes půl minuty. Tak tomu bylo ještě kilometr pod vrcholem. Tam však přišla pro Bernarda krize. I přes nutnost občerstvování ještě půl kilometru před prémií nehodlal nic vzdát. Šanci zvítězit na tomto slavném kopci však cítila i stíhací skupina, skvěle vystupňovala tempo a v horském spurtu na posledních sto metrech se přes Bernarda přehnala dvojice Caruso, Bardet. Romain Bardet se i díky tomuto momentu oblékl po dnešní etapě do puntíkatého dresu.