Trocha klidu a spurt? Záleží na větru

nabor

Profil bez jediné vrchařské prémie a 189,5 kilometrů délky. Pátá etapa Tour de France z Arrasu do Amiens by po hektickém úvodu mohla nabídnout trochu uvolnění. Ale jen jestli vítr dovolí!

Konečně a už nadobro ve Francii. Její hranice Tour počínaje pátou etapou neopustí. Dnes se bude peloton pohybovat na severozápadním okraji země a dojede do Amiens. Stočtyřicetitisícové centrum Pikardie se rozkládá na březích řeky Sommy. Město bylo poznamenáno boji první i druhé světové války, přesto si zachovalo také svou historickou tvář. Posledních dvacet let svého života tu strávil Jules Verne, který dal jméno mimo jiné místní univerzitě. Amiens je dnes především městem mládeže – pětinu obyvatelstva tvoří studenti a sama starostka, Brigitte Fouré, vyučuje na Pikardské univerzitě Julese Vernea právo.

Teploty zůstanou kolem dvacítky. Proměnlivá oblačnost, možnost přeháněk. Středa bude v tomto přímořském regionu poměrně větrná, nárazy mohou dosahovat i více než 40 kilometrů v hodině.

5. etapa a další šance pro spurt

Profil etapy nebude zcela rovný, převýšení však budou drobná. Kromě větru mohou být relevantním faktorem jen zatáčky: takřka pravoúhlá „levačka“ 2,5 kilometru před páskou a „pravačka“ necelého půl kilometru do cíle. Favority jsou tak dnes spurteři silní týmově či technicky. Na skvělou práci, jíž si takřka jistě neodpustí ani „žlutý“ Tony Martin, se může spolehnout Mark Cavendish a se svou akcelerací je favoritem číslo jedna. Peter Sagan je mistrem zatáček, nicméně tým mu v samém závěru moc nepomůže a absolutní rychlost takovou nemá. Proto Cavendishe vyzve asi v první řadě André Greipel.

Určitým otazníkem zůstává Alexander Kristoff. Na vítězství to dnes nejspíš nebude, ale pomyslné pódium? Proč ne. Nacer Bouhanni dostal včera až překvapivou týmovou podporu, chce-li se vytáhnout v Amiens, bude muset Cofidis kvalitu přinejmenším zopakovat. Dokáže to? Zatáčky na posledním kilometru nemiluje John Degenkolb. Také u něj pozice rozhodne o šancích na úspěch. Mimo hlavní pozornost zůstanou Démare, Coquard, Bennett a dvojice MTN-Qhubeka, jež i dnes může spoléhat na Boassona Hagena či Farrara.

Pátá etapa Tour de France 2015 začne tentokrát ve 13:00. Přenosy se připojí asi o hodinu a půl později.

Více informací =>