5. etapu Tour de France vyhrála zelená Gorila André Greipel


Dnešní větrnou etapu Tour de France vedoucí z Arrasu do Amiens a měřící 189,5 km ovládla německá Gorila v zeleném dresu André Greipel.

Tragédie Cofidisu
Tragédie Cofidisu

Hned od úvodu byl balík nervózní a 12,5 km po startu etapy se na zemi ocitl Nacer Bouhanni (Cofidis). Sprinter a největší hvězda týmu skončila v nemocnici. Nedlouho po něm se na silnici ocitl i 6. muž celkového pořadí Greg Van Avermaet (BMC) společně s několika jezdci týmu Cannondale-Garmin. Všichni pokračovali dál.

 

 

Pierre-Luc Périchon
Pierre-Luc Périchon

Do úniku se vrhli Pierre Perichon (Bretagne – Séche Enviroment) a Nicolas Edet (Cofidis), ten se ale zase vrátil do pelotonu a Perichon pokračoval sám. Etapu opět ovlivňoval silný boční vítr a nikdo nechtěl být vzadu, což zapříčinilo pokles Perichonova náskoku. Problémy měli André Greipel (Lotto Soudal), Nicolas Roche (SKY) nebo Bauke Mollema (Trek Factory). Ti se naštěstí stihli ještě vrátit včas.

123 km před cílem na zemi skončil další spurter Bryan Coquard a také ikona týmu Europcar Thomas Voeckler. Oba naštěstí pokračovali dál a dotáhli se do balíku. Jenže Coquard se ocitl na zemi znovu. S ním tam byli i Tiago Machado (Katusha), Thibaut Pinot (FDJ) nebo Tyler Farrar (MTN-Qhubeka). Problémy měl i Nairo Quintana, ale dokázal se ihned vrátit.

Pak už byla na programu prémie. První na ní byl Perichon. Za ním se odehrával souboj o další bodový zisk. Prvním z balíku byl André Greipel, který překvapil své soupeře nástupem ze zadních pozic. Za ním dospurtovali Degenkolb, Cavendish a Sagan. Perichon byl dostižen a najednou nikdo nechtěl jet. Po chvíli koukání se balík natrhal díky týmu SKY a odnesli to třeba Pierre Rolland, Rafal Majka, Richie Porte, Alex Dowsett, Wilco Kelderman a stáje Bora-Argon 18, kterou táhl Honza Bárta nebo Bretagne-Séché.

Zdeněk Štybar a Mark Cavendish
Zdeněk Štybar a Mark Cavendish

Sprinterům dnes nebylo přáno a problémy měl Mark Cavendish. Měl štěstí, že zůstal mezi rozděleným balíkem a jeho týmoví druzi, včetně Zdeňka Štybara, ho dotáhli zpět. V průběhu etapy odstoupil Jack Bauer (Cannondale-Garmin) a stal se další obětí pádu a vzdal.

Déšť postupně ustal a peloton se pomalu blížil k Amiens. Padalo se dál a na zemi byl Steve Morabito (FDJ), ale hned naskočil zpátky na kolo a pokračoval. Na čele pelotonu se prezentoval i Leopold König, který opět odváděl dobrou práci pro Chrise Frooma. Počasí se na čas umoudřilo, ale balík se opět přiblížil k velkému a černému bouřkovému mraku.

Albasini skončil také na zemi
Albasini skončil také na zemi

A na navlhlé vozovce přišel další, opravdu velký pád, druhá půlka první skupiny se ocitla na zemi včetně Thibauta Pinota, Jeana-Christopha Pérauda, Mattea Tosatta, dále Svein Tuft, Leopold König, Matteo Trentin, Christophe Riblon, Edvald Boasson Hagen nebo Filippo Pozzato. To bylo 23 km před cílem. To už začínala poziční bitva o pozice. Velmi dobře si vedly týmy BMC, Tinkoff-Saxo, Etixx nebo Tinkoff – Saxo. Peloton se do bouřky naštěstí nedostal a tak i Greipel mohl finišovat na relativně suché vozovce.

 

Na metě 10 km před cílem byli na čele především jezdci Tinkoffu, které vedl Roman Kreuziger. Mezitím se Zdeněk Štybar chystal na pozici ve vlaku Etixxu a Peter Sagan si vybíral, za kterým za svých soupeřů se vyveze. Vypadalo to na souboj vlaku Tinkoffu, kde Sagan nakonec figuroval a Etixxu s Markem Cavendishem. Ale nechtěli se nechat zahanbit dalšími týmy a viděli jsme tu typickou bitvu o pozice. Míchali se tam i týmy MTN, Europcar, Giant-Alpecin a Lotto Soudal.

Sagan nakonec zakotvil za Greipelem. Spurteři se usadili za Renshawem. První spurtoval Kristoff, za ním se vyvezli jeho soupeři, ale Greipel předvedl to samé, jako na prémii. Vyrazil hodně zezadu a svojí brutální silou zlikvidoval Kristoffa, Cavendishe, Degenkolba a další spurtery. Jediný, kdo Gorile konkuroval byl Peter Sagan, ale opět o kousíček skončil druhý, protože začínal ještě více vzadu než Greipel.

Německý obr vyhrál už druhou etapu letos a již svou osmou na Tour de France, čímž dokázal překonat Jana Ullricha a je i nejúspěšnějším Němcem na Tour v historii.

Dieter ´Didi´ Senft, ikona Tour de France
Dieter ´Didi´ Senft, ikona Tour de France

 

A jak si vedla Československá pětice? Peter Sagan byl v cíli etapy opět zase těsně druhý a v celkovém pořadí hájí 4. příčku a bílý dres. Nejlepší Čech v cíli byl Roman Kreuziger klasifikovaný na 44. místě ve stejném čase, jako Greipel. To byl i 56. Štybar, který drží 10. pozici v celkovém pořadí. Roman Kreuziger je průběžně 15. a ztrácí 2 minuty a 3 vteřiny. Leopold König se dnes dostal do cíle na 112. místě a poté co tahal tempo na rovině ztratil 10 minut a 20 sekund. V celkovém pořadí je 133. a ztrácí 30 minut a 14 sekund. Poslední Čech Jan Bárta dokončil v druhém pelotonu se ztrátou 14 minut a 15 sekund. V celkovém pořadí je 105. a ztrácí 24 minut a 4 vteřiny.

 

Top 10 etapy

 

Tour de France 2015 Jezdec Tým čas
1 André Greipel Lotto Soudal 4:39:00
2 Peter Sagan Tinkoff – Saxo ,,
4 Alexandr Kristoff Katusha ,,
7 Arnaud Démáre FDJ ,,
3 Mark Cavendish Etixx – Quick Step ,,
5 Edvald Boasson Hagen MTN – Qhubeka ,,
6 John Degenkolb Giant – Alpecin ,,
8 Bryan Coquard Europcar ,,
9 Davide Cimolai Lampre – Merida ,,
10 Greg Van Avermaet BMC ,,

Top 10 pořadí

 

Tour de France 2015 Jezdec Tým čas
1 Tony Martin Etixx – Quick Step 17:19:26
2 Chris Froome SKY 0:12
3 Tejay Van Garderen FDJ 0:25
4 Peter Sagan Tinkoff – Saxo 0:33
5 Tony Gallopin Lotto Soudal 0:38
6 Greg Van Avermaet BMC 0:40
7 Rigoberto Uran Etixx – Quick Step 0:46
8 Alberto Contador Tinkoff – Saxo 0:48
9 Geraint Thomas SKY 1:15
10 Zdeněk Štybar Etixx – Quick Step 1:16