Tři „jedničky“ od volna v kraji katarských hradů

nabor

Poslední pyrenejský den představí pelotonu silnice, které galusku jezdce Tour ještě neojely. Úplnou premiéru si na Staré dámě odbyde cílové Prat d’Albis (11,8 km, 6,9 %), leč neotřelé a krásou nijak deficitní záběry budou kamery přinášet napříč etapou s pořadovým číslem 15.

Kataři. Tak inkvizice označila ne zcela homogenní středověké křesťanské hnutí, které věřilo v rovnost duší žen a mužů, odmítalo konzumaci jakýchkoli zplozených tvorů i plození nových lidí. Své útočiště našli mnozí na hradech severovýchodního okraje Pyrenejí, kterým se dnes obecně – nehledě na jejich minulost – říká katarské. Pravým katarským hradem byl například Montségur, který dá jméno „dvojce“ (6,8 km, 6 %) na 60,5. kilometru. Krom hradů je okolí dnešní etapy známé také malebnou přehradou Montbel a langedokštinou, starým nářečím okcitánštiny, jímž stále hovoří asi desetina místní populace.

Prat d'Albis - profil cílového stoupání 15. etapy Tour de France 2019Stoupání současného departementu Ariège, jehož prefekturou je Foix, kam cyklisté dorazí kousek od cíle, nepatří sama o sobě k úplně nejtěžším. Ovšem pokud se už na Port de Lers (11,4 km, 7 %) a Mur de Péguère (9,3 km, 7,9 %, na vrcholu bonifikace) pojede tempo, bude Prat d’Albis (11,8 km, 6,9 %) opravdu bolet a může nadělat velké rozestupy. Lépe na tom samozřejmě budou ti, kdo si kopce projeli. V pelotonu najdeme rovněž poslední vládce stoupání Lers – Michał Kwiatkowski, 2015 – a Péguère, kde před dvěma lety slavil Warren Barguil a ve Foix si potom dojel pro etapové prvenství.

Profil 15. etapa Tour de France 2019I letos je pro Barguila hlavním cílem zisk etapy a protože by vítěze nemusela definovat jen absolutní výkonnost, je spolu se Simonem Yatesem či Giuliem Cicconem jedním z favoritů. Z jezdců top 5 vypadá zatím vrchařsky nejlépe Pinot, jemuž včera nejdéle stačili Kruijswijk, Buchmann a možná nová první volba Ineosu a opět bílý Egan Bernal.

Mimo všechny kategorie zůstává Julian Alaphilippe. Probudí se ze sna dnes, v Alpách, nebo až na pařížském pódiu? Má-li zvládnout velehory posledního týdne, neměl by tu ani naznačit slabost. Ztráty včera umě limitoval Roman Kreuziger. Profil 15. etapy by mu mohl sedět.

Patnáctá etapa Tour de France 2019 začíná ve 12:05. Pod Port de Lers budou jezdci kolem třetí, v cíli první zhruba v 17:23.

Tipovací soutěž