Tour de Romandie 2023 pro sebe zřejmě rozhodl Adam Yates

nabor

Královskou etapu Tour de Romandie vyhrál nástupem v cílovém kopci Adam Yates (UAE Team-Emirates). O 7 sekund za ním dojel Thibaut Pinot (Groupama-FDJ) a o dalších 12 sekund zůstal zpět Damiano Caruso (Bahrain-Victorious). Adam Yates tak pro sebe pravděpodobně rozhodl celý závod, i když na programu je ještě poslední etapa.

Etapa ze Sionu do lyžařského střediska Thyon 2000 měřila 162 km a profil se 4308 nastoupanými metry měla vskutku královský.

V počátku závodu se sice vytvořil početný únik, ale dostal se do něj i prozatím čtvrtý v celkovém pořadí Nelson Oliveira (Movistar), jenž měl na Yatese náskok 8 sekund, takže tato skupina nebyla z pelotonu propuštěna. Úspěšný byl až druhý, devítičlenný únik, v němž jel i Josef Černý (Soudal-QuickStep), Thomas de Gendt (Lotto Dstny) a sběratel vrchařských bodů Julien Bernard (Trek-Segafredo). Ve stoupání 1. kategorie Suen (14 km do průměrných 6,6%) už ale zůstali před pelotonem jen Černý, de Gendt, Ben Zwiehoff (Bora-hansgrohe), Lawson Craddock a Christopher Juul-Jensen (oba Jayco-AlUla).

V pelotonu odváděli největší práci jezdci UAE. V závěrečném stoupání do Thyonu, které se na délce 21 km pohybovalo mezi 6 – 10%, byl nakonec dojet i poslední uprchlík Thomas de Gendt a začalo se nastupovat. V útoku z čelní skupiny byl vidět Romain Bardet (DSM), Simon Carr (EF-Education-EasyPost) nebo Eddie Dunbar (Jayco), ale především několikrát Adam Yates. Potvrdily se předpoklady, že jeho týmový kolega – muž „ve žlutém“ – Juan Ayuso už na toto stoupání nebude mít dostatek sil.

Bylo však potřeba setřást ještě Mattea Jorgensona (Movistar), který se v čelní skupině držel zuby nehty. Rozhodující bylo zrychlení Adama Yatese 4 km před cílem. Zde se profil zvedl k 10%, Brit přitlačil do pedálů a Jorgeson nestačil. Yatesovi stačilo najet 12 vteřin. Ze skupiny se 2 km před cílem odpoutal ještě Thibaut Pinot a dojel si pro druhé místo. Jorgenson ztratil nakonec 21 vteřin, ale stále mu patří druhé místo celkově se ztrátou 19 vteřin na Adama Yatese (po započítání bonusových sekund).

/zdroj obrázku: Getty Images/