nabor

Módní trend Grand Tour pro rok 2020? Avantgarda především. Insideři hlásili již před dnešním pařížským odhalením trasy příští Staré dámy, že právě takový oděv pro ni byl ušit. Závod, který se zcela vyhne severu Francie, nachystá neotřelé vyvrcholení při horské časovce.

Třicet pět let. Kdo by po Hinaultově triumfu v roce 1985, pátém francouzském v řadě, hádal, že pořadatelská země Tour de France bude muset čekat takhle dlouho na další velkou radost? „Ani o rok déle,“ jako by říkala tahle trasa. Méně známé vrcholy upomínající na dávnou minulost a zdůrazňující výhodu znalosti podmínek provedou cyklisty bez časovky až do dvacáté etapy. V té už se proti chronometru pojede – na La Planche des Belles Filles, přes Pinotovo rodné Mélisey. S trochou nadsázky řečeno: tohle je Tour de Pinot.

První závodní blok

Rychlý začátek by rozenému útočníkovi rozhodně vadit neměl. Po Grand Départu v Nice sice nejspíš oblékne žlutý dres spurter. Na druhý den by ovšem v témže městě po okružní jízdě měl díky závěrečným vrcholům Col d’Eze a Col des Quatre Chemins slavit vrchař. Třetí etapa profil trochu zklidní, ovšem 11 kilometrů do 5,9 % Orcières-Merlette – dojezdu čtvrté zkoušky – silné karty zase vrátí mezi střízlíky.

I nadále budou mít liché etapy rovinatý charakter, zatímco šestá se vydá na Mont Aigoual a osmá přes Col de Menté, Porte de Balès a Col de Peyresourde do Loudenvielle. Devátá etapa s cílem v Laruns, poslední test úvodního závodního bloku, by měla dopřát radost uprchlíkům.

Profil osmé etapy Tour de France 2020 - první verze
8. etapa
Profil deváté etapy Tour de France 2020 - první verze
9. etapa

Druhý závodní blok

Profil třinácté etapy Tour de France 2020 - první verze
13. etapa

První týden ve znamení přesunu jihem Francie z východu na západ promění druhý týden do přesunu středem země a zpět k východu. Pro jezdce celkového pořadí budou zajímavé etapy číslo 13 (Centrální masiv a dojezd na Puy Mary) a 15 (Grand Colombier). Dvanáctá etapa zas jako jediná z celého ročníku přesáhne 200 kilometrů na celkových 218.

Třetí závodní blok

Profil šestnácté etapy Tour de France 2020 - první verze
16. etapa

Nejnáročnější bude ovšem závěrečný segment. Odstartují ho tři těžké hromadné horské etapy. Nejprve se na Den dobytí Bastily bude finišovat pod Montée de Saint Nizier de Moucherotte. Hlavní hvězdou sedmnácté etapy je 2304metrová novinka Col de la Loze, střecha Tour. Osmnáctá etapa nabídne sestavu Cormet de Roseland, Col des Saisies, Col des Aravis, Plateau de Glières (ano, onen vražedný, hrbolatý krpál testovaný na Tour 2018) a dojezd převážně z kopce.

Profil osmnácté etapy Tour de France 2020 - první verze
18. etapa
Profil dvacáté etapy Tour de France 2020 - první verze
20. etapa

Po troše odpočinku cestou do Champagnole už bude top 10 přemítat nad plány pro dvacátou etapu a klíčový duel s chronometrem na 36 kilometrech ve stínu Planiny krásných dívek. Ani poměrně experimentální Tour 2020 pak nevynechá dojezd do Paříže, který tentokrát bude představovat samý sever itineráře.

Možní favorité

Kolektivní síla sice zůstává na straně týmu Ineos; může vybírat z tria Bernal – Froome – Thomas. Ovšem nemusí to být jen případný vnitřní konflikt, který Brity připraví o výhru. Extrémně motivovaný Pinot a stroj jménem Roglič představují hlavní výzvy. Dravé pojetí Alaphilippa či Pogačara však může také slavit, budou-li jim přát podmínky.