nabor

„Módní trend Grand Tour pro rok 2020? Avantgarda především,“ věštila první věta tohoto preview už loni v říjnu. Skutečnost někdy bývá podivnější než fikce. Dlouho to vypadalo, že trasu, která se zcela vyhne severu Francie a nachystá neotřelé vyvrcholení při horské časovce, Stará dáma vůbec neokusí. Nakonec začne s dvouměsíčním zpožděním v sobotu 29. srpna.

Třicet pět let. Kdo by po Hinaultově triumfu v roce 1985, pátém francouzském v řadě, hádal, že pořadatelská země Tour de France bude muset čekat takhle dlouho na další velkou radost? „Ani o rok déle,“ jako by říkala tahle trasa. Méně známé vrcholy upomínající na dávnou minulost a zdůrazňující výhodu znalosti místních podmínek provedou cyklisty bez časovky až do dvacáté etapy. V té už se proti chronometru pojede – na La Planche des Belles Filles, přes Pinotovo rodné Mélisey. S trochou nadsázky řečeno: tohle je Tour de Pinot.

První závodní blok

Rychlý začátek by rozenému útočníkovi rozhodně vadit neměl. Po Grand Départu v Nice sice nejspíš oblékne žlutý dres spurter. Na druhý den by ovšem v témže městě po okružní jízdě přes dvě první kategorie měl díky závěrečným menším vrcholům Col d’Eze a Col des Quatre Chemins slavit vrchař. Třetí etapa profil trochu zklidní, ovšem 7,1 kilometrů do 6,7 % Orcières-Merlette – dojezdu čtvrté zkoušky – silné karty zase vrátí mezi střízlíky.

Profil 2. etapy Tour de France 2020 (aktuální) Profil 4. etapy Tour de France 2020 (aktuální)

Profil 6. etapy Tour de France 2020 (aktualizovaný)I nadále budou mít liché etapy rovinatý charakter, zatímco šestá se vydá na Col de la Lusette (11,7 km, 7,3 %) s následným neklasifikovaným dojezdem na Mont Aigoual (8,3km, 4 %) a osmá přes „jedničku“ Col de Menté, mimořádnou kategorii Port de Balès a další první kategorii Col de Peyresourde do Loudenvielle. Devátá etapa s cílem v Laruns, poslední test úvodního závodního bloku, by měla dopřát radost uprchlíkům.

Profil 8. etapy Tour de France 2020 (aktuální)Profil 9. etapy Tour de France 2020 (aktuální)

Druhý závodní blok

První týden ve znamení přesunu jihem Francie z východu na západ promění druhý týden do přesunu středem země a zpět k východu. Pro jezdce celkového pořadí budou zajímavé etapy číslo 13 (Centrální masiv a dojezd na Puy Mary – 5,4 km do 8,1 %) a 15 (17,4 km a 7,1 % cílového Grand Colombier). Dvanáctá etapa zase jako jediná z celého ročníku přesáhne 200 kilometrů na celkových 218.

Profil 13. etapy Tour de France 2020 (aktualizovaný)Profil 15. etapy Tour de France 2020 (aktuální)

Třetí závodní blok

Profil 16. etapy Tour de France 2020 (aktuální) Nejnáročnější bude ovšem závěrečný segment. Odstartují ho tři těžké hromadné horské etapy. Nejprve se bude v etapě původně plánované na Den dobytí Bastily (o tradiční svátek domácích cyklistů bude tento ročník pochopitelně ochuzen) finišovat pod „jedničkou“ Montée de Saint Nizier de Moucherotte. Hlavní hvězdou sedmnácté etapy je 2304metrová novinka Col de la Loze, střecha Tour. Osmnáctá etapa nabídne sestavu Cormet de Roseland, Col des Saisies, Col des Aravis, Plateau de Glières (ano, onen vražedný, hrbolatý krpál testovaný na Tour 2018) a dojezd převážně z kopce.

Po troše odpočinku cestou do Champagnole už bude top 10 přemítat nad plány pro dvacátou etapu a klíčový duel s chronometrem na 36,2 kilometrech ve stínu Planiny krásných dívek (5,9 km, 8,5 %). Ani poměrně experimentální Tour 2020 pak nevynechá dojezd do Paříže, který tentokrát představuje samý sever itineráře.

Favorité a česko-slovenská stopa

Měla to být velká interní bitva Bernal – Froome – Thomas v týmu Ineos. Ale tenhle rok je prostě bláznivý a nakonec bude hlavním favoritem Tour obhájce Egan Bernal, avšak podporovaný Richardem Carapazem. A aby toho nebylo málo, i když zranění vyřadilo ze hry Kruijswijka, bude to černožlutá letka kolem Primože Rogliče, od níž se bude očekávat týmová dominance. Ovšem když se dva perou, třetí se někdy směje. Nezapomínejme na Pinota, nepodceňujme stále teprve 21letého Pogačara a nevěřme Alaphilippovi, že na žlutý trikot příliš nemyslí.

Poslední jmenovaný muž se nebude moci spolehnout na podporu smolně zraněného Zdeňka Štybara, české barvy tak budou zastoupeny Romanem Kreuzigerem, jenž bude atakovat v kopcovitých etapách, a Janem Hirtem, na jehož diesel se můžeme těšit ve vysokohorských zkouškách. Pro osmý zelený dres vyrazí Peter Sagan, který si letos zatím nepřipsal ani jednu výhru a naposledy se radoval právě na loňské Tour. Velkým konkurentem by mu mohl být Wout van Aert, který však zřejmě opět upřednostní týmové povinnosti, a letos ze Saganovy nadvlády vysvobozený Sam Bennett. Irský fenomén přijíždí na Tour jako hlavní hvězda týmu vůbec poprvé, ačkoli v říjnu oslaví již třicáté narozeniny.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.