Totální dominance Astany: vyhrál Landa před Aruem

nabor

První dva v cíli, červený trikot. Astana splnila svou misi v nejtěžší etapě letošní Vuelty na 110 %, když dominovala prakticky celou její druhou polovinu. Poraženým dne je jednoznačně Chris Froome.

Froome raněn, Fraile jede pro puntíky

Hned v úvodních kilometrech se jelo do kopce a ve velmi slušném tempu. S handicapem do nich vjížděl Chris Froome, jehož potkal pád a s návratem do pelotonu následně nespěchal, trval mu několik kilometrů. Jak se mělo ukázat, vedle taktiky šlo už tehdy o bolestivý limit. Na čele se jako první trhla dvojka Atapuma – Sicard. Za nimi se vydal Fraile (puntíkatý dres), Coppel a Oliveira. Právě Fraile si dospurtoval na vrcholu pro plný počet bodů, zatímco Movistar s Astanou spolu přechodně válčily o převahu v úniku, když španělská stáj získala početní výhodu dvou, zato Kazaši vrhli vpřed úspěšně Mikela Landu.

Na druhé „jedničce“ dne ve sprintu porazil Plaza Fraileho. Počet uprchlíků se etabloval na čísle 19. Včetně zajímavých jmen typu Goncalvese a Losady. V pelotonu přebíral aktivitu Sky. Na třetí „jedničce“ prchl z úniku Erviti, během nejdelšího stoupání etapy však stihl být opět stažen a plný počet bodů bral Fraile. Náskok se ustálil mezi čtyřmi a pěti minutami.

Astana přebírá iniciativu

Následovala prémie zvláštní kategorie a na té přišel šok. Chris Froome byl utaven týmovými kolegy, odpadl a Astana začala odvážet zbylou padesátku jezdců pryč. Počet těch, kteří stíhali, ovšem rychle klesal a brzy za Astanou visela jen dvacítka jmen. Drobil se rovněž únik, kde se nadlidské úsilí vyplatilo Frailemu. Ve sjezdu Omar Fraile rovnou zaútočil a poodjel, v pelotonu Rodríguez s Valverdem vydobyli výhodu a navíc dojeli kolegy z úniku. Za nimi jela Astana a do třetí skupiny se propadl mimo jiné lídr Tom Dumoulin. Zatímco Aru sólově ztrátu brzy smazal, skupina s Dumoulinem a Pozzovivem ztrácela výrazněji. Ani nemluvě o Chrisi Froomeovi, u nějž ztráta na skupinu Kaťuši a Movistaru dosahovala pěti minut.

V předposledním stoupání dne poté nadobro vytuhl Fraile, favorité se znovu posjížděli a stáhli náskok úniku na pouhé dvě minuty. Ve sjezdu se zkonsolidovala Astana a když na úpatí posledního stoupání zaútočil jak Landa, tak Aru, všechny trumfy se octly znovu v tyrkysových rukou. Landa jel vepředu sám úžasné tempo, Aru získal parťáky v Rodríguezovi s Morenem. Nejblíže jim byla skupinka s Poljanským, Majkou, Quintanou a Nievem.

Závěr patří tyrkysu

5,5 kilometru od cíle Aru znovu nastoupil. Moreno dřel pro Rodrígueze, za nimi zbyli už jen Nieve a Majka, zatímco dvojice Movistaru byla v krizi. Aktivně naopak redukovali ztráty zelený Chaves a červený Dumoulin, který jel ve druhé polovině kopce doslova individuální časovku o setrvání ve vedení Vuelty. Aru byl ale neúprosný, za jasně dominantním Landou vzal druhé místo, navíc poslední bonusové vteřiny uzmul druhý z hrdinů úniku Boswell.

Celkové pořadí tak dle předpokladů došlo výrazného přesypání. Aru je nyní hlavním favoritem na výhru, za puntíky dál míří Omar Fraile. Etapu naneštěstí poznamenal také druhý motocyklový „atentát“ na Tinkoff-Saxo, tentokrát v nemocnici skončil Paulinho. Setrvání týmu v závodě není jisté.

Pořadí 11. etapy Vuelty 2015

P. Jméno Tým Čas
1 Mikel Landa Astana  4:34:54
2 Fabio Aru Astana  1:22
3 Ian Boswell Sky  1:40
4 Dani Moreno Kaťuša  1:57
5 Joaquim Rodríguez Kaťuša  1:59
6 Rafal Majka Tinkoff-Saxo  2:10
7 Mikel Nieve Sky
8 Esteban Chaves Orica  2:59
9 Tom Dumoulin Giant
10 Diego Rosa Astana  3:02

Průběžné celkové pořadí Vuelty 2015

P. Jméno  Tým Čas
1 Fabio Aru Astana  43:12:19
2 Joaquim Rodríguez Kaťuša  27
3 Tom Dumoulin Giant  30
4 Rafal Majka Tinkoff-Saxo  1:28
5 Esteban Chaves Orica  1:29
6 Alejandro Valverde Movistar  1:52
7 Daniel Moreno Kaťuša  1:54
8 Mikel Nieve Sky  1:58
9 Nairo Quintana Movistar  3:07
10 Louis Meintjes MTN  4:15