Hned po pauze brutální andorrská řež

nabor

Komu se nezávodí dobře po dni volna, pro toho má Vuelta 2015 jednoduchý vzkaz: jste tady špatně. 11. etapy se před startem obával snad úplně každý.

Závod se sice jmenuje Vuelta a España, dnes to však bude Vuelta a Andorra. Celá etapa se pohybuje v hranicích drobného horského knížectví, jež je – minimálně dokud je Katalánsko součástí Španělska -, jedinou suverénní zemí, jejímž oficiálním jazykem je katalánština. Stát je to velmi vyspělý, s devátým nejvyšším HDP na hlavu na světě a sport – ať už světový pohár v alpském lyžovaní či souběžně s Vueltou probíhající MS horských kol – je zde vítán.

I kdyby však Andorra splňovala veškeré náležitosti ráje, pro cyklisty dnes bude peklem. Nejdříve tři kopce první kategorie, pak zvláštní kategorie, „dvojka“ a závěrečná „jednička“. Nejkratší z kopců, druhá kategorie Alto de la Comella, má 4 kilometry, zato 9,5 % v průměru, nejmírnější je třetí „jednička“ s pouhými 6,6 %, ovšem délkou 13,8 kilometrů. Závěrečné Cortals de Encamp má 8,7 km při průměru 9,1 %.

Nejnižší bod dnešní etapy je 900 metrů nad mořem. Cíl je v 2095. Proto bude muset peloton vzít zavděk jakoukoli dvoucifernou teplotou a doufat, že předpovídané bouřky jej minou.

profile-11Dnes to bude čistě o vrchařské kvalitě. Favoritem číslo jedna je Nairo Quintana, vyhrát však nepochybně mohou i Fabio Aru či Chris Froome.

O všech dalších lze do jisté míry pochybovat. Rodríguez s Valverdem preferují spíše kratší kopce a etapa pro ně může být přílliš náročná. Stále trochu nejasná je forma Majky a Pozzoviva. A ze závětří mohou překvapit dva největší objevy prvního týdne: Esteban Chaves a v červeném jedoucí Dumoulin. Etapa je rovněž zlatým dolem pro puntíkatou klasifikaci. Krom vrchařů však nezapomínejme na rovináře. Na programu je jen 138 kilometrů a ne náhodou se o dnešku před závodem Adam Hansen (atakující rekord v počtu bez přestávky dojetých Grand Tours v řadě) vyjádřil jako o jediné předvídatelné hrozbě.

Atraktivní jedenáctá etapa bude přenášena celá. Už ve 13:30 tak můžete zapnout živé vysílání a vydržet u něj až skoro do šesti.