TOP10 jazdcov sezóny: časť prvá

Keďže je cyklistická sezóna už na jej samom konci, rozhodli sme sa v redakcii priniesť vám články s ohliadnutím na sezónu na základe výkonov. Ďalším článkom v tejto minisérii je prvá päťka najlepších jazdcov cyklistického roku 2017.

Peter Sagan (BORA-hansgrohe)

Tourminator mal tento rok sezónu jednej veľkej kontroverzie z Tour de France. O tom však potom… Sezónu začal žilinský rodák na Tour Down Under, avšak okrem druhých miest v tretej, štvrtej a šiestej etape a štvrtému miestu v šprintérskej klasifikácii neprišiel väčší výstrel. Na Omloope skončil druhý, Kuurne-Brusel-Kuurne už však vyhral. Na Strade Bianche nedokončil kvôli zdravotným ťažkostiam. Na Tirrene prišli ďalšie dve výhry, k tomu výhra aj v klasifikácii šprintérov a druhé a tretia miesto. Miláno – Sanremo mu opät ostalo prekliate, keď ho v tesnom šprinte dokázal zdolať Michal Kwiatkowski. Sezóna kockovitých klasík mu tento rok moc nevyšla a najlepším umiestnením bola tretia priečka z Gent – Wevelgemu. V jeho obľúbenej Kalifornii získal jednu etapu a šprintérsky dres, pridal k tomu aj jedno druhé miesto. Na Tour de Suisse z toho boli ďalšie dva zásahy a šprintérsky dres. Potom však prišla Tour de France a veľmi, veľmi kontroverzný incident, ktorý jury Tour vyhodnotila veľmi nesprávne… po páde Marka Cavendisha, ktorý bol zapríčinený kanálom, bol Sagan vylúčený z pretekov. To bola štvrtá etapa. Predtým však ešte dokázal získať tretiu etapu a z Tour odchádzal veľmi nahnevaný. Jeho ďalšími pretekmi boli Okolo Poľska. Tam získal jednu etapu a dokopy až štyrikrát stál na pódiu. Získal k tomu aj ďalší šprintérsky dres. Na BinckBank Tour získal ďalšie dve etapy, raz bol druhý a raz štvrtý. Opäť bol najlepší aj v klasifikácii šprintérov. Vyhral aj jednorázovku v Quebecu a potom prišiel najväčší úspech, druhé obhájenie dresu majstra sveta v rade. To sa doteraz žiadnemu jazdcovi nepodarilo a predpokladá sa, že sa ani dlho nepodarí.

Marcel Kittel (Quick-Step Floors)

Marcel Kittel

Kittel začal sezónu skoro čistou zberbou v Dubaji, kde vyhral všetko okrem tretej etapy. V Abu Dhabi vyhral v druhej etape. Ďalší vavrín získal v 3a etape trojdňovky v Panne. Na Scheldeprijs dokázal zvíťaziť už štvrtý raz. Opäť zvíťazil v prvej etape Amgenu, jednu etapu pridal aj na Ster ZLM. Potom už prišla Tour de France a 5 presných zásahov. V 17. etape však po páde musel muž v zelenom odstúpiť. Akoby mu ten zelený úspech z Tour nebol dopriaty… Napriek tomu sa však so 14 víťazstvami na Tour stal najúspešnejším nemeckým jazdcom a to má iba 27 rokov a veľa rokov svojej kariéry pred sebou. Otázkou je, či dokáže aspoň vyrovnať Marka Cavendisha s 30 víťazstvami, prípadne Eddyho Merckxa s 34 etapovými vavrínmi. Má na to ešte minimálne 4 – 5 rokov jeho kariéry. Po odstúpení z Tour však už jeho sezóna začala stagnovať a odvtedy nezískal ani jedno víťazstvo, pri jeho mene svietilo veľmi často “DNF” a poslednými pretekmi boli Münsterland Giro, kde skončil štvrtý.

Tom Dumoulin (Team Sunweb)

Tom DumoulinDumoulin začal sezónu na pretekoch v Abu Dhabi, kde v tretej etape obsadil tretiu priečku a rovnako skončil aj v GC. Na Strade Bianche z toho bolo veľmi solídne piate miesto a na Tirrene skončil celkovo šiesty. V druhej etape tam skončil druhý, avšak v ITT skončil mimo TOP10. Potom však prišlo Giro d’Italia, ktoré si časovkár dal za hlavný cieľ sezóny. Vyhral tu až dve etapy, v poslednej skončil druhý, avšak premena časovkára na borca na celkové poradie dokonale vyšla. 27-ročný Holanďan zvíťazil na Gire a zruinoval tak neuveriteľne veľa štatistík a predpokladov, keď za sebou nechal Quintanu, Nibaliho, Pinota, respektíve Zakarina, Pozzoviva a Mollemu. Tour de Suisse nedokončil a vyhral domáce majstrovstvá v individuálnej jazde proti chronometru. Na klasike San Sebastián skončil na veľmi kvalitom štvrtom mieste a na BinckBank Tour vyhral celkové poradie a trikrát sa umiestnil v TOP3. Na MS v nórskom Bergene to bola čistá zberba – vyhral sám v individuálnej časovke a s tímom v časovke družstiev. V závode s hromadným štartom to stačilo iba na 25. miesto, avšak po sezóne takýchto troch veľkých úspechov to je len malý neúspech, najmä keď to boli preteky pre typologicky rozdielnych jazdcov ako on. Ako nás však dokáže prekvapiť Dumoulin budúcu sezónu? Dokáže obhájiť svoj triumf na Gire?

Greg van Avermaet (BMC Racing Team)

Greg Van Avermaet Roubaix

Belgický univerzál začal sezónu v Španielsku, kde s tímom na pretekoch v okolí Valencie vyhral TTT a viezol dve etapy aj dres pre lídra pretekov. Na Tour of Oman skončil v jednej etape na tretej pozícii, avšak výraznejšie sa nepresadil. Na Omloope si však otvoril víťazný účet, keď za sebou nechal všetkých ostatných borcov. Na Kuurne-Brusel-Kuurne došiel siedmy a na Strade Bianche nestačil na Michala Kwiatkowskeho. Na Tirrene vyhral s tímom opäť TTT, raz skončil štvrtý a jeden deň viezol aj dres pre lídra pretekov. Sanremo mu až tak nevyšlo, avšak to, čo prišlo potom, bola skoro rozprávka. Van Avermaet ovládol E3 Harelbeke, Gent-Wevelgem a Paríž – Roubaix. Druhý monument, a síce Okolo Flámska, mu však unikol, keď nestačil len na Philippa Gilberta. Ani na ardénskych klasikách jeho výkony neboli najhoršie, na Amsteli skončil dvanásty a na Liège-Bastogne-Liège skončil ešte o priečku vyššie. Na Tour de Luxembourg skončil vo všetkých etapách v TOP5, dvakrát vyhral a dva razy bol druhý. Vyhral aj celkovú a šprintérsku klasifikáciu. Na domácom šampionáte však jeho výkon nebol najoslnivejší a skončil až 62. Tento rok sa mu na Starej dáme nepodarilo vyhrať ani jednu etapu, jeho najlepším umiestnením teda ostalo druhé miesto zo 14. etapy, kde nestačil na Michaela Matthewsa. V Rodez však v roku 2015 vyhral, keď po výbornom finiši na páske zdolal nášho Petra Sagana. Na klasike v San Sebastiáne skončil ôsmy a na BinckBank Tour skončil v jednej etape tretí, celkovo skončil na štvrtej pozícii. Jeho najlepším výsledkom z posledných pretekov sezóny bolo druhé miesto na GP Cycliste de Québec, kde nestačil na Petra Sagana a šieste miesto zo závodu MS s hromadným štartom. Vyhral aj celkové poradie UCI hodnotenia, a teda môže olympíjsky víťaz z roku 2016 byť s jeho sezónou veľmi spokojný.

Christopher Froome (Team SKY)

Brit, ktorý bol do roku 2007 občanom Keni, začal sezónu na Cadel Evans Great Ocean Road Race, kde sa však nijak lepšie neumiestnil. Na Herald Sun Tour skončil celkovo šiesty a jeho najlepšou etapou bola hneď tá prvá, kde skončil na rovnakej pozícii. Na pretekoch Okolo Katalánska z toho bolo až celkové 30. miesto, avšak v piatej etape skončil druhý, taktiež sa s tímom umiestnili na druhom mieste v TTT. Na Tour de Romandie nepridal tretie celkové víťazstvo a ani na Critériu du Dauphiné neskončil na prvej priečke. Celkovo došiel až na štvrtej pozícii a v šiestej etape skončil tretí. Jeho menšou tradíciou bolo, že ak vyhral na Dauphiné Liberé, tak vyhral aj na najväčších pretekoch sveta, Tour de France. Tá sa však tento rok nenaplnila, keďže Brit na menších pretekoch nedokázal vyhrať, avšak Starú dámu ovládol už po štvrtý raz a priblížil sa velikánom ako Merckx, Anquetil, Hinault a Indurain. Žltý dres nosil až 15 dní a celkovo nebol na horšom, než šiestom mieste. Tento rok všetko sústredil na double Tour – Vuelta, ktoré sa mu zatiaľ poradilo dosiahnuť. Všetko závisí od arbitrážneho súdu, ktorá rozhodne o kauze so salbutamolom. Náš článok je však o úspechoch, a preto sme prípadným nezhodám v biologických pasoch venovali samostatný článok. Froomey, ako znie prezývka keňského rodáka, tu vyhral dve etapy a celkovo deväťkrát sa objavil v TOP10. Vyhral aj zelený dres, ktorý značí víťazstvo v klasifikácii šprintérov a biely dres zo súťaže, ktorá zrátava umiestnenia vo všetkých troch ostatných klasifikáciach, a síce dve prvé miesta a tretia priečka z vrchárskej súťaže. Sezónu zakončil na MS v nórskom Bergene, kde obsadil v TTT aj ITT bronzovú pozíciu.