Top 5 překvapení měsíce února

nabor

Je to druhý díl seriálu měsíčních překvapení a dalších 5 jezdců, kteří zazářili buď poprvé nebo po dlouhé době.

Petr Vakoč (Česká Republika) Etixx-Quick-Step

Největším překvapením byl jednoznačně skvělý Petr Vakoč, který již loni ukázal svou kvalitu, když získal získal dres pro národního mistra, ovšem letošní sezóna, to je něco jiného. Již dříve v měsíci dojel druhý na etapáku Tour La Provence a získal dres pro nejlepšího mladého jezdce. Podobný výsledek předvedl poté na Tour du Haut Var, kde dojel pátý a opět byl nejlepší mladík. Následně přišly dvě výhry za sebou. Nejdříve zvítězil na Classic Sud-Ardèche a hned druhý den ovládl Royal Bernard Drome Classic. Na obou závodech byla velmi kvalitní konkurence a Vakoč ukázal, že se s ním do budoucna musí počítat.

Jasper Stuyven (Belgie) Trek-Segafredo

Juniorský mistr světa z roku 2009 se ukázal ve skvělém světle na letošních belgických semi-klasikách. Nejdříve předvedl kvalitní výkon, když zaútočil na Omloop Het Nieuwsblad. Chvíli to vypadalo, že by mohl vyhrát, ale skupina za ním poté zrychlila a brzo ho dojela. I tak ale dokázal dojet na dobrém devátém místě. Další závod, tentokrát Kuurne-Brusel-Kuurne a Stuyven opět útočí. Dnes ale skupina váhá a Belgičan získá dobrý náskok, který po 17 kilometrovém úniku dotáhne do vítězného konce. Za sebou nechal skvělé jezdce jakými jsou Kristoff, Sagan či Bouhanni. Uvidíme jestli dostane prostor i na dalších klasikách, protože v týmu je spousta skvělých jezdců jako Cancellara, Theuns a Devolder.

Thomas Voeckler (Francie) Direct Energie

Francouzský národní hrdina, který dokázal dojet čtvrtý na Tour de France, či na stejném závodě získat trikot pro nejlepšího vrchaře. Je mu ovšem již 36 let a za sezóny 2014 a 2015 nemá žádné vítězství. Ale letos do toho vletěl po hlavě a výhrou v první etapě Tour La Provence a poté i celkovým vítězstvím ukázal, že ještě nepatří do cyklistického důchodu. Je skvělé ho opět vidět útočit a vyhrávat jako dříve. Snad tedy letos neukončí kariéru a bude ještě pár let předvádět skvělé výkony.

Andrea Palini (Itálie) SkyDive Dubai

Italský sprinter Andrea Palini vletěl do letošní sezony jako uragán. Nejprve vyhrál 2 etapy na závodě La Tropivale Amissa Bongo, celkově dojel druhý a získal dres pro nejlepšího sprintera. Poté přisla Dubai Tour, což je závod na kterém má jeho tým SkyDive Dubai vždy nejvyšší ambice. V první etapě dojel 5. a ve čtvrté etapě 4. Celkově skončil na 15. místě. Největší úspěch byl ale závod Tour de Langkawi, kde vyhrál etapu a v dalších dvou stál na pódiu, konkrétně druhý a třetí. Mnozí si v roce 2014 klepali na čelo, když Palini oznámil přestup z Lampre-Merida do SkyDive Dubai, ukazuje se ale, že to byl velmi dobrý krok. V týmu má podporu a ve sprintech je takřka vždy lídrem.

Edvald Boasson Hagen (Norsko) Team Dimension Data for Qhubeka

Hagen je velmi úspěšný, vyhrál totiž dvě etapy na Tour a jednu na Giru, k tomu má nespočet dalších vítězství a vždy byl znám svou schopností vyhrávat všechny typy závodů, ale letos to posunul na novou úroveň. Nejdříve vyhrál a etapu na Tour of Qatar a nebýt defektu, vyhrál by i celkově. A poté předvedl neuvěřitelný výkon na Tour of Oman. Hned ve zvlněné druhé etapě se udržel s největšími favority na celkové pořadí a v závěru je přesprintoval. A poté, ve čtvrté etapě dojel na 10. místě, což není kdovíjaký výsledek, dokud nezjistíte že to byla etapa končící na Green Mountain,velmi těžkým kopcem. Vyhrál ji Vincenzo Nibali a za ním byli Bardet, Fuglsang, Dumoulin, Costa a kousek za nimi Hagen. Porazil například Porta, Pozzoviva, D.Martina, Jungelse, Van Den Broecka, Brajkoviče či Sepúlvedu, což je obdivuhodný výkon. A druhý den? Zvítězil ve sprintu.