Top 5 favoritů Tour de France – Richie Porte

Již tuto sobotu odstartuje 105. ročník největšího cyklistického závodu – Tour de France. Organizátoři si od letošní trasy slibují vyšší atraktivitu závodění, a tak si společně pojďme projít ty největší favority celého závodu. Další koho si představíme je smolař posledních let Richie Porte.

Richieho Porta si každý pamatuje jako velkého smolaře. Každý rok patří na nějaké z Grand Tours mezi hlavní favority, nakonec ale vždy něco nevyjde. To však neznamená, že by nikdy nic nevyhrál. Porte ovládl již několik významných týdenních závodů a tak je i letos jeden z hlavních favoritů.

Profesionálem se stal v roce 2008 a o dva roky později přestoupil mezi nejlepší týmy světa, když se stal součástí dánského Saxo Banku. Na své první Grand Tour v kariéře o sobě hned dal vědět. Stalo se tak na Giru 2010, když obsadil sedmé místo v celkovém pořadí a stal se nejlepším mladíkem závodu. Od té doby však na třítýdenních závodech sbíral jen smůlu.

Pro rok 2012 přestoupil do týmu Sky. Zde dokázal vyhrávat závody jako Paříž-Nice, Volta ao Algarve, Giro del Trentino nebo třeba Kolem Katalánska. V britské sestavě zanedlouho získal silné postavení a tradičně byl jasným lídrem pro Giro. Jenže jednou do něj vůbec neodstartoval kvůli zranění. Příběh z Gira 2015 je pak velmi známý. Porte prožíval výbornou sezónu a i na Giru figuroval po prvních etapách na průběžném pódiu. Jenže pak nejdříve ztratil takřka minutu po defektu v závěru rovinaté etapy. V cíli mu byly k času přičteny 2 minuty za nelegální výměnu kola se Simonem Clarkem. Jako by toho nebylo dost, přidaly se zdravotní problémy a poté, co v jedné z horských etap ztrácí přes půl hodiny odstupuje.

Porte potřeboval změnu, a tak přestoupil do BMC. Hlavním cílem se stala Tour de France, ale problém přišel již ve druhé etapě, kdy po defektu jeho manko dělalo dvě minuty. V následujícím průběhu jako jeden z mála konkuruje Froomovi v horách. Nakonec končí pátý, ale nebýt smolné druhé etapy, byl by zřejmě druhý. O rok později pak na Tour prožívá ještě smutnější příběh. Opět patří v horách k nejlepším, ale v deváté etapě ve sjezdu z Mont du Chat po vlastní chybě padá a láme si pánev. Sezóna pro něj tak skončila.

Jak to bude letos? To se nechme překvapit. Australan se opět zdá být ve výtečné formě, když vyhrál poslední generálku na Tour de France – Okolo Švýcarska. Vyhne se mu ale tentokrát smůla? Pokud ano může to být právě on, kdo se na konci obleče do žlutého.