Top 5 favoritů Tour de France – Romain Bardet

Již tuto sobotu odstartuje 105. ročník největšího cyklistického závodu – Tour de France. Organizátoři si od letošní trasy slibují vyšší atraktivitu závodění, a tak si společně pojďme projít ty největší favority celého závodu. Dnes si představíme největší francouzskou naději na vítězství – Romaina Bardeta.

Již od začátku své kariéry čelil Bardet velkým očekáváním od náročných francouzských fanoušků. Ti totiž na svého vítěze čekají už více než tři dekády. Poslední vítězství si připsal slavný „Jezevec“ Bernard Hinault v roce 1985. Není tedy divu, že si od každého talentovaného jezdce slibují vše možné i nemožné.

Bardet vstoupil do velké cyklistiky v roce 2012, když podepsal svou první profesionální smlouvu s domácím týmem AG2R La Mondiale. V prvním roce ale ještě díru do světa neudělal. Dojel sice v první třicítce na Fléche Wallone i Amstel Gold Race, ale to bylo víceméně všechno. O rok později už bylo ale všechno jinak. Nejdříve dojel 17. na Milán – San Remo a svými vyrovnanými výsledky si vysloužil nominaci na svou první Tour de France. Hned při své premiéře zde dojel 15., a rázem se stal miláčkem francouzského publika.

V roce 2014 už se bezpečně zařadil mezi favority na top 10 a své předpoklady potvrdil. Dojel na šestém místě a v místním tisku už se o něm mluvilo jako o budoucím vítězi. O rok později vyhrál etapu na Dauphiné Libéré a na Tour vstupoval jako jeden z favoritů na pódium. Očekávání sice úplně nesplnil (dojel 9.), dokázal však alespoň vyhrát 18. etapu.

Rok 2016 byl pro Bardeta tím opravdu průlomovým. Z jezdce na první desítku se přeměnil na uchazeče o vítězství. Nejdříve dojel druhý na závodě Kolem Ománu, kde ho porazil pouze Vincenzo Nibali. Druhý byl následně i na Dauphiné Libéré, kde ho předčil pouze Chris Froome a Francouzi byli v euforii. Konečně měli jezdce, který dokázal bojovat o celkové vítězství. Na Tour opět vyhrál etapu a v celkovém pořadí nestačil pouze na Frooma. Všeobecně se očekávalo, že příští rok už mu bude Bardet rovnocenným soupeřem, ale Froome ho dokázal znovu porazit. Tentokrát dojel Bardet „až“ třetí, ale na Brita ztratil pouhé dvě minuty.

Letos začal svou pouť na Tirrenu a následně v Baskicku. Ani na jednom závodě ale nijak výrazně nezazářil. Pokaždé dojel až 13. Další cíl pro něj byly ardenské klasiky, které se mu povedly více. Na Fléche Wallone dojel 9. a na Liége-Bastogne-Liége byl 3. Posledním závodem před Tour pro něj bylo klasicky Critérium du Dauphiné. Zde dojel celkově třetí, když nestačil pouze na Yatese a Thomase. Svou formu zatím podle všechno načasoval perfektně, teď už to jen ukázat na silnici.