Češi na Tour favorizují Frooma, většina mu ale fandit nebude

nabor

Čtyřikrát už na Champs-Élysées slavil a přes všechny peripetie bude hlavním adeptem na celkový triumf i letos. Myslí si to i čeští fanoušci, kteří ho favorizují dokonce více než loni, kdy ještě věřili Albertu Contadorovi. Letos podle výsledků průzkumu společnosti Cofidis nebude mít Brit mezi 525 respondenty konkurenci. Přízeň českých fanoušků mu ale příliš nakloněna není. Fandit mu bude jen desetina z nich.

Zatímco loni očekávali čeští fanoušci vyrovnanou bitvu a boj hlavně mezi Froomem a Contadorem, letos hned čtvrtina lidí předpovídá páté vítězství britského fenoména. Za ním se s velkým odstupem na žebříčku hlavních favoritů seřadilo supersilné trio z Movistaru. Shodně okolo 8 % Čechů věří Alejandru Valverdemu, Nairu Quintanovi i Mikelu Landovi.

Dumoulin bez šance?

Do role spolufavoritů pak čeští fanoušci pasují Vincenza Nibaliho, který letos vynechal Giro a soustředí se právě na Tour. Skvostnou formu prokázal červnovým vítězstvím v závodě Kolem Švýcarska i lídr BMC Richie Porte, který se bude chtít konečně ukázat i na Grand Tour. Černým koněm bude po loňském druhém místě opět Kolumbijec Rigoberto Urán. Z desítky hlavních favoritů naopak Češi nejméně věří Tomu Dumoulinovi. Muže, který loni ovládl Giro a letos skončil druhý za Froomem, favorizují na celkové vítězství jen 3 % Čechů.

Bude se fandit Froomovi?

Chris Froome a Wout Poels
Chris Froome a Wout Poels

Ačkoli rozložení karet se zdá být poměrně jednoznačné, fanouškovské tábory jsou mezi favority poměrně roztroušené. Zhruba čtvrtina oslovených Čechů nebude fandit žádnému z favoritů na celkové vítězství. Nejvíce fanoušků bude mít sice Chris Froome, možná i díky kauze s překročením povoleného množství léku na astma na loňské Vueltě jde ale v součtu jen o 11 % lidí. Přestože byl britský jezdec před pár dny očištěn, zbylých více než 60 % českých fanoušků bude fandit „proti němu“. Z jeho konkurentů má nejvíce sympatií Mikel Landa. Následují ho Vincenzo Nibali a Richie Porte. Nejméně fanoušků má u nás z desítky hlavních favoritů domácí Romain Bardet.

O krále hor i spurtů

Vedle bojů o „Maillot jaune“ jsou však ve hře i dresy pro specialisty vrchaře a spurtéry. Obzvlášť souboj o zelený trikot pro vítěze bodovací soutěže bude letos velmi pikantní. Po roční odmlce zaviněné loňskou spornou diskvalifikací totiž bude mít extrémní motivaci Peter Sagan. Může to být pro něj ale letos boj vůbec nejtěžší. V cestě by mu měli stát hlavně stále se zlepšující Kolumbijec Fernando Gaviria, obhájce loňského triumfu Michael Matthews a také ryzí spurtéři jako Arnaud Demare z FDJ, Christophe Laporte z Cofidisu nebo Dylan Groenewegen z LottoNL-Jumbo.

Nejznámější jsou Astana a Sky

AstanaNa Tour se ovšem nebudou prezentovat jen tito jednotlivci, nýbrž všech 176 jezdců z 22 týmů. Právě znalosti v oblasti stájí se s rostoucí popularitou Tour v Česku podle průzkumu zvyšují. Zatímco ještě loni si vybavily alespoň jeden startující tým jen necelé 2/3 lidí, letos už to je téměř 75 %. Nejvýrazněji vzrostla znalost týmu Sky, který je spolu s Astanou poměrně jednoznačně nejznámější stájí. Necelých 30 % pak zná tradiční stáje Movistar a Cofidis. Movistar byl založen už v roce 1980 a je vůbec nejstarší stájí současného pelotonu. Cofidis se poprvé Tour zúčastnil v roce 1997 a letos si připíše už 22. účast v řadě pod názvem francouzské úvěrové společnosti, která působí i na českém trhu. Z dalších týmů překročil hranici 20 % už jen tým BMC Racing.

Zdroj: Tisková zpráva Cofidis

2 KOMENTÁŘE

  1. Prosím o sdělení zda i letos proběhne tipovačka přes facebook jako loni, nebo jenom tipovačka přes mobil formou SMS.Děkuji za odpověď.

Comments are closed.