Ještě o víkendu to s Froomovým pokusem o double Giro – Tour vypadalo bledě, když se organizátoři Tour odhodlali zablokovat jeho start z důvodu hrozícího poškození pověsti závodu. V pondělí přišla pro Brita velká úleva. UCI jeho salbutamolovou kauzu uzavřela. Verdikt ve zkratce zní: in dubio pro reo. V pochybnostech ve prospěch obviněného.

Zprávy o tom, že konečné slovo ohledně Frooma se blíží, rychle následovaly bědování ředitele Tour de France Christiana Prudhomma nad tím, že se případ táhne až do nepřínosné blízkosti největšího cyklistického svátku v roce. Než stačil zaschnout inkoust na rozhodnutí vyloučit vítěze předchozích tří ročníku z toho letošního, hýřil on sám i tým Sky optimismem. Jak se ukázalo nyní, oprávněně.

Z pondělního rozhodnutí Mezinárodní cyklistické unie jsou zjevné dvě věci. Zaprvé, že bylo činěno pod tlakem začátku Tour a protože v nějaké podobě padnout takřka muselo, pročež je v současnou chvíli dosti stroze rozvedeno a končí všeříkající větou „UCI doufá, že nyní může cyklistický svět zaměřit svou pozornost k nadcházejícím závodům a užít si je.“ Zadruhé, že UCI není na základě „názoru expertů, rady WADA [Světové antidopingové asociace] a po uvážení všech faktů případu“ přesvědčena, že koncentrace salbutamolu v moči Chrise Frooma po 18. etapě Vuelty 2017 byla prokazatelně způsobena porušením regulí omezujících užívání tohoto léku na astma.

Připomeňme si, že Froome při problematické kontrole odevzdal vzorek s (podle všeho) zhruba dvojnásobnou koncentrací salbutamolu (2000 ng/ml) oproti povolené. Hrozil mu trest až na dva roky a strašit jej mohl precedens, kdy Petacchi či Ulissi byli v minulosti potrestáni i přes nižší hodnoty. Nynější rozhodnutí opačného rázu je podloženo postojem WADA. Froomův nález v souladu s ním mohlo způsobit (onemocněním vynucené) prudké zvýšení dávky předcházející kontrole a různá schopnost jedinců salbutamol vylučovat. Tyto okolnosti pak nelze spolehlivě replikovat, aby mohl být případně prokázán opak.

Z tohoto důvodu se také WADA proti rozhodnutí UCI neodvolá. Kauza je u konce. Aby z ní Froome vyšel jako opravdový vítěz, musí ovšem kromě překonání mentální a fyzické únavy dostat od Mezinárodní cyklistické unie ještě asistenci v podobě opravdu silného a detailního rozvedení její argumentace, jež v současné podobě neuniká pochybám (například ze strany předního antidopingového experta Robina Parisotta). „Všechno se dozvíte v nadcházejících dnech,“ slíbil sám Froome.

1 komentář

  1. Myslela som, že pod týmto článkom nájde kopu komentárov – a tu nič. Celkom by ma zaujímalo, čo si o tom myslíte vy, ľudia okolo cyklistiky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.