Froome očištěn. Na Tour může. Část otazníků zatím zůstává

nabor

Ještě o víkendu to s Froomovým pokusem o double Giro – Tour vypadalo bledě, když se organizátoři Tour odhodlali zablokovat jeho start z důvodu hrozícího poškození pověsti závodu. V pondělí přišla pro Brita velká úleva. UCI jeho salbutamolovou kauzu uzavřela. Verdikt ve zkratce zní: in dubio pro reo. V pochybnostech ve prospěch obviněného.

Zprávy o tom, že konečné slovo ohledně Frooma se blíží, rychle následovaly bědování ředitele Tour de France Christiana Prudhomma nad tím, že se případ táhne až do nepřínosné blízkosti největšího cyklistického svátku v roce. Než stačil zaschnout inkoust na rozhodnutí vyloučit vítěze předchozích tří ročníku z toho letošního, hýřil on sám i tým Sky optimismem. Jak se ukázalo nyní, oprávněně.

Z pondělního rozhodnutí Mezinárodní cyklistické unie jsou zjevné dvě věci. Zaprvé, že bylo činěno pod tlakem začátku Tour a protože v nějaké podobě padnout takřka muselo, pročež je v současnou chvíli dosti stroze rozvedeno a končí všeříkající větou „UCI doufá, že nyní může cyklistický svět zaměřit svou pozornost k nadcházejícím závodům a užít si je.“ Zadruhé, že UCI není na základě „názoru expertů, rady WADA [Světové antidopingové asociace] a po uvážení všech faktů případu“ přesvědčena, že koncentrace salbutamolu v moči Chrise Frooma po 18. etapě Vuelty 2017 byla prokazatelně způsobena porušením regulí omezujících užívání tohoto léku na astma.

Připomeňme si, že Froome při problematické kontrole odevzdal vzorek s (podle všeho) zhruba dvojnásobnou koncentrací salbutamolu (2000 ng/ml) oproti povolené. Hrozil mu trest až na dva roky a strašit jej mohl precedens, kdy Petacchi či Ulissi byli v minulosti potrestáni i přes nižší hodnoty. Nynější rozhodnutí opačného rázu je podloženo postojem WADA. Froomův nález v souladu s ním mohlo způsobit (onemocněním vynucené) prudké zvýšení dávky předcházející kontrole a různá schopnost jedinců salbutamol vylučovat. Tyto okolnosti pak nelze spolehlivě replikovat, aby mohl být případně prokázán opak.

Z tohoto důvodu se také WADA proti rozhodnutí UCI neodvolá. Kauza je u konce. Aby z ní Froome vyšel jako opravdový vítěz, musí ovšem kromě překonání mentální a fyzické únavy dostat od Mezinárodní cyklistické unie ještě asistenci v podobě opravdu silného a detailního rozvedení její argumentace, jež v současné podobě neuniká pochybám (například ze strany předního antidopingového experta Robina Parisotta). „Všechno se dozvíte v nadcházejících dnech,“ slíbil sám Froome.

1 komentář

  1. Myslela som, že pod týmto článkom nájde kopu komentárov – a tu nič. Celkom by ma zaujímalo, čo si o tom myslíte vy, ľudia okolo cyklistiky.

Comments are closed.