Top 5 favoritů Tour de France – Vincenzo Nibali

nabor

Již tuto sobotu odstartuje 105. ročník největšího cyklistického závodu – Tour de France. Organizátoři si od letošní trasy slibují vyšší atraktivitu závodění, a tak si společně pojďme projít ty největší favority celého závodu. Jako první je na řadě Vincenzo Nibali.

Vincenzo Nibali není v pelotonu žádným nováčkem. Naopak, profesionálem je již od roku 2005 a od té doby se stal jedním z nejuznávanějších a nejúspěšnějším cyklistů posledních let.

Žralok z Messiny hned od začátku začal ukazovat jako výborný vrchař, schopný velice dobře zajet časovku, tedy ideální závodník pro Grand Tours. V roce 2010 to potvrdil a stal se vítězem španělské Vuelty. Významně o sobě pak dal vědět během Tour de France 2012, kdy obsadil třetí místo hned za dvojicí týmu Sky Wiggins-Froome. O rok později přidal své druhé vítězství na Grand Tours, když suverénním způsobem ovládl své domácí Giro.

Se zářezy na Giru i Vueltě se zdál následující cíl jasný – Tour de France. Stará dáma se tak stala jasnou prioritou pro následující rok. Zde opět ukázal své brilantní technické vlastnosti, když na rozdíl od svých dvou největších konkurentů Chrise Frooma a Alberta Contadora bez úhony přežil úvodní etapy. Froome se pakoval domů již v páté etapě, když utrpěl fraktury obou rukou po několika pádech. Contador ho pak následoval o šest dní později, když si naopak zlomil holenní kost. Nibali následně absolutně dominoval a celkové pořadí vyhrál o více než 7 minut a půl. Ital byl tehdy v takové formě, že by ho Froome ani Contador dost možná neporazili, ani kdyby závod dokončili.

Od té doby zvítězil ještě na jedné Grand Tour. To když neuvěřitelným comebackem v posledních dvou etapách Gira d’Italia 2016 zvrátil nepříznivý vývoj v celkovém pořadí a nakonec se radoval z celkového vítězství.

Mimo jiné ovládl také dvakrát slavný závod Kolem Lombardie a letos si splnil dlouholetý sen, když absolutně zaskočil spurtéry na Milán-Sanremo a po sólovém nástupu na Poggiu zvítězil.

A proč by měl Nibali na letošní Tour zvítězit a co naopak hraje proti němu? Výhodou by pro něj stejně jako vždy měla být jeho výborná technika jízdy a ovládání kola. Problémy by mu tak neměly dělat zrádné etapy v prvním týdnu a zejména pak devátá etapa přes kostky známé z Paříž-Roubaix. Dále by měl uplatnit svůj excelentní cit pro závodění. Nibali ví kdy, kde a jak nastoupit a bylo by překvapením, kdyby něco nevymyslel v 11. a 17. etapě, které mají pouhých 108 a 65 kilometrů.

A teď k nevýhodám. Nibalimu je přece jenom již 33 let a dlouho kopce již nezdolává tak rychle jako Quintana či Froome. Čas tak bude muset zřejmě nahánět jinak.

Seriál TOP 5 favorité Tour de France 2018

Datum Jezdec
2.7.2018 Vincenzo Nibali
3.7.2018 Richie Porte
4.7.2018 Romain Bardet
5.7.2018 Nairo Quintana
6.7.2018 Chris Froome