Top 10 jezdců sezóny 2018 – Tom Dumoulin

nabor

V listopadu vám v naší sérii Top 10 přinešíme náš výběr 10 nejlepších závodníků sezóny 2018. Dalším jezdcem na našem seznamu je jezdec, pro něhož letos platí téměř doslova přízvisko věčně druhý – Tom Dumoulin.

Vítěz Gira a mistr světa v časovce v roce 2017 vstoupil do letošní sezóny s cílem obhájit oba primáty.

Cestu sezónou začal na Abu Dhabi Tour. Následně vyrazil na Strade Bianche, Tirreno Adriatico (které nedokonči)l a Milán-San Remo. První výraznější výsledek přišel až po dlouhé závodní pauze, kdy Dumoulin bral 15. místo na Liége – Bastogne – Liége.

Následovala cesta do Izraele, kde letošní Giro odstartovalo a pro Dumoulina vítězně. Hned se oblékl do růžového dresu. Další den ho přenechal Rohanu Dennisovi, ve víře, že se do něj vrátí v pozdější fázi závodu. Jenže Dumoulin byl od druhé etapy v celkové klasifikace pevně chycený na této pozici, kterou až do Říma nepustil (pouze po 9. etapě spadl ne třetí příčku, aby se hned další den vrátil). Nejprve se proti Dumoulinovi postavil Simon Yates, který naprosto vládl prvním dvěma týdnům, jenže v tom třetím mu došla síla. Když se v 19. etapě naskytla šance pro Dumoulina, jít do růžového, přišel dlouhý nástup Chrise Frooma. Brit šel do růžového a Dumoulin zůstal druhý i přes četné útoky ve 20. etapě.

Po Giru naskočil do Hammer Series Limburg a do domácího šampionátu v hromadném závodě, ale znovu bez většího výsledku.

Následoval start na Tour de France. Zde se až do poloviny závodu držel v ústraní, ale při etapách do La Rosiére a Alpe d′Huez byl druhý za vítězným Geraintem Thomasem a rázem se vyšvihl na třetí místo celkového pořadí. To si držel až do 17. etapy, kdy přeskočil svého přemožitele z Gira – Chrise Frooma. Ve zbytku závodu se snažil vyvíjet tlak na Thomase, ale ani vítězná časovka v Espelette mu nestačila k zisku žlutého dresu.

Po Tour nastoupil na start Deutschland Tour, kde obsadil 4. místo a připravil se na poslední vrchol sezóny v podobě mistrovství světa, kde se Sunwebem obhajoval zlato z týmové časovky, individuální titul z časovky a cílil i na silniční závod.

V týmové časovce nenašel Sunweb recept na Quick-Step a bral stříbro. V individuální bitvě s chronometrem byl nejlepší ze zbytku světa, když Rohan Dennis neměl konkurenci. V hromadném závodě předvedl fenomenální stíhací jízdu a 2 kilometry před cílem se zapojil do vedoucí skupiny a zabojoval o medaile. V závěrečném spurtu nenašel už dostatek sil, aby zabojoval o cenný kov a skončil čtvrtý.

Dumoulin má za sebou další skvělý rok, sahal po dvou triumfech na Grand Tour i po titulu mistra světa, ale vždy mu kousíček chyběl. Nicméně se Sunwebem má smlouvu do sezóny 2021 a tým je postavený kolem něj. Není pochyb o tom, že i příští rok bude chtít zabojovat o cenný trikot na některé z Grand Tour, mělo by to být spíše Giro, kde má k dispozici více časovek.

Seriál TOP 10 nejlepších cyklistů za rok 2018

P Datum Jezdec
1 1.11.2018 Niki Terpstra
2 4.11.2018 Michał Kwiatkowski
3 7.11.2018 Tom Dumoulin
4 10.11.2018 Peter Sagan
5 13.11.2018 Simon Yates
6 16.11.2018 Elia Viviani
7 19.11.2018 Julian Alaphilippe
8 22.11.2018 Geraint Thomas
9 25.11.2018 Alejandro Valverde
10 28.11.2018 Chris Froome