Top 10 jezdců sezóny 2018 – Michał Kwiatkowski

nabor

Naše série Top 10 jezdců sezóny pokračuje druhým dílem. V této sérii jsme závodníky hodnotili podle toho, jak byli vidět po celý rok. I proto se sem dostal i Michał Kwiatkowski, který letos nevyhrál žádnou Grand Tour či Monument, ale po celou sezónu se pohyboval mezi nejlepšími, a to i v naprosto odlišných terénech.

Kwiatkowského první závodní den přišel již 31. ledna na závodě Volta a la Comunitat Valenciana. Polák sem nepřijížděl s velkými ambicemi, ale již v úvodní spurtérské etapě se dostal na sedmé místo. Poté již plnil jen úlohu domestika, španělský závod ho přece jen měl dostat zpět do závodního tempa.

Michal Kwiatkowski
Kwiatkowski začal sezónu vítězstvím na Volta ao Algarve

Pro další závod setrval na Pyrenejském poloostrově, jen se přesunul do sousedního Portugalska. Jel se zde totiž jeho oblíbený závod Volta ao Algarve, který již dokázal v roce 2014 vyhrát. Do závodu vstupoval jako lídr společně s Geraintem Thomasem. Předvést se dokázal již ve druhé etapě. To se totiž stoupalo na stoupání první kategorie Fóia, do jehož posledních metrů vjížděla velká skupina závodníků. Závěrečný spurt pak nemohl vyhrát nikdo jiný než právě Kwiatkowski. Časovku ale dokončil „až“ na čtvrtém místě a pozici lídra přenechal Thomasovi. V poslední etapě se ale Thomas nechal zaskočit a již v úvodních kilometrech si nechal ujet početný silný únik. Tým Sky sem tak vyslal Kwiatkowského pro případ, že by únik dojel až do cíle. To se také skutečně stalo. Kwiatkowski pak vyhrál etapu a nakonec mu patřilo i celkové pořadí.

Poté se již přesunul k sérii italských závodů. Obhajoba prvenství na Strade Bianche mu příliš nevyšla, ale obdivuhodný kousek předvedl zejména na Tirreno-Adriatico. Po úvodních klasikářských etapách byl sice vysoko v celkovém pořadí, ale následně měl dělat domestika Geraintu Thomasovi a Chrisi Froomovi. Ve čtvrté královské etapě se ale plán týmu Sky takřka zhroutil. Nejprve odpadl Froome. Thomas však stále jel vpředu, a tak vyslal Kwiatkowského aby zvýšil tempo. Polákovo tempo dlouhé kilometry trápilo peloton, jenže kilometr před cílem Thomas musel zastavit kvůli technickým problémům. Kwiatkowski teď poté, co tahal peloton, musel sebrat zbylé síly a udržet se vpředu. S vypětím všech sil se mu to nakonec podařilo a dostal se na druhé celkové místo. Hned následující den získal vedení, které udržel až do cíle.

Dalším cílem byly jarní klasiky. Polákovi však příliš nevyšly. Byl to velice náročný program, který ještě proložil závodem Kolem Baskicka, kde se ve dvou etapách dostal do první desítky. Velký výsledek nezaznamenal ani ve svých oblíbených Ardenách, kde mnohdy odvážně útočil daleko před cílem, ale v rozhodujících chvílích mu pak chyběly síly.

Z neúspěchu z jarních klasik se musel rychle otřepat a začít směřovat svou přípravu k Tour de France. Na Critériu du Dauphiné ovládl hned prolog. S týmem Sky pak slavil vítězství v týmové časovce a následně i celkové vítězství, o které se postaral Geraint Thomas.

Vítězství v národním šampionátu v časovce neobhájil, v trikotu národního mistra ho však budeme moci vídat i nadále, Kwiatkowski totiž ovládl závod s hromadným startem.

Poté to již vypuklo. Na západě Francie odstartoval 105. ročník slavné Tour de France a Kwiatkowski měl být důležitou postavou týmu Sky. Jedná se totiž o jednoho z největších univerzálů v pelotonu, a tak mohl být platný ve všech terénech dvojici Thomas-Froome. Kwiatkowského největší osobní úspěch bylo čtvrté místo z časovky, ale hlavně dopomohl hned dvojici svých týmových kolegů na pódium – Thomasovi na první místo, Froomovi na třetí místo.

Tým Sky Tour de France 2018
Kwiatkowski byl stejně jako loni klíčovým mužem pro své lídry na Tour de France

Krátce po Tour odjel domů na závod Kolem Polska. Kwiatkowski závodu dominoval a vůbec nevypadalo, že by měl za sebou třítýdenní štreku ve Francii. Ovládl nejprve čtvrtou etapu a radoval se i o den později. V páté etapě vsadil na neuvěřitelně dlouhý spurt a k velkému překvapení ho dotáhl až do vítězného konce. V poslední etapě ho ještě potrápil Simon Yates, ale Kwiatkowski si celkové prvenství vzít nenechal.

Volno však nepřicházelo. Kwiatkowski se za další dva týdny odebral na start Vuelty. Hned v prvních dvou etapách byl dvakrát druhý, a tak se oblékl do červeného trikotu lídra. Ten držel až do čtvrté etapy, kde o něj přišel vinou pádu a o jednu pozici klesl. Spekulovalo se, zda se Kwiatkowski pokusí i o celkové pořadí, ale na to nebyl Polák připraven a pád mu na klidu také příliš nepřidal. Několikrát se pokusil vyhrát etapu z úniku, ale neúspěšně.

Michal Kwiatkowski
Kwiatkowski si užil i trikot lídra na španělské Vueltě

Následovala již jen závěrečná série závodů v celé sezóně – Mistrovství světa v Innsbrucku. V obou časovkách převedl výborný výkon. Čtvrté místo s týmem Sky z týmové časovky a čtvrté místo z individuální ho stavilo do pozice hlavního favorita pro závod s hromadným startem. Jenže na Kwiatkowském se v takto dlouhém a náročném závodě pravděpodobně sečetla únava z celého roku. Odpadl poměrně daleko před cílem a závod nakonec nedokončil. Když se však podíváme na to, že za celý rok objel 91 závodních dní, což ho řadí na přední příčky v celém pelotonu, bylo by spíše zázrakem, kdyby zde zaznamenal dobrý výsledek.

Seriál TOP 10 nejlepších cyklistů za rok 2018

P Datum Jezdec
1 1.11.2018 Niki Terpstra
2 4.11.2018 Michał Kwiatkowski
3 7.11.2018 Tom Dumoulin
4 10.11.2018 Peter Sagan
5 13.11.2018 Simon Yates
6 16.11.2018 Elia Viviani
7 19.11.2018 Julian Alaphilippe
8 22.11.2018 Geraint Thomas
9 25.11.2018 Alejandro Valverde
10 28.11.2018 Chris Froome