TOP 10 jazdcov sezóny: Nairo Quintana

Sezóna skončila a tak prichádza čas na bilancovanie. Naša redakcia Vám bude počas „off-season“ prinášať seriál TOP 10 jazdcov podľa rebríčka UCI. A keďže ideme zdola hore, už siedmym mužom, ktorého sezóna bude v krátkosti predstavená, bude opäť jazdec španielskeho Movistaru, tentokrát víťaz Vuelty, Nairo Quintana z Kolumbie.

Nairo Alexander Quintana Rojas, ako znie celé meno tohoto len 167 centimetrov vysokého Juhoameričana, sa v tejto sezóne prezentoval pomerne vyrovnanými výkonmi, keď na TdF skončil na tretej priečke, španielsku Vueltu dokonca vyhral.

Sezóna pre „Nairomana“ začala v januári na závode de San Luis, kde začína veľa jazdcov z južnej Ameriky, celkovo tu skončil tretí. Na domácom šampionáte do cieľa došiel na štvrtej priečke, keď vyhral neznámy Edwin Avila.

Presun do Európy zvládol na jednotku, zvíťazil na WT závode okolo Katalánska, kde však nevyhral ani jednu etapu. Gran Premio Miguel Indurain nedokončil. Ďalším španielskym zápolím boli preteky okolo Baskicka, kde Nairo skončil na celkovom treťom mieste za Contadorom a Henaom. Opäť sa mu zadarilo na pretekoch v Romandii, kde vyhral jednu etapu a dokázal si uhájiť aj celkové prvenstvo.

Nairo Quintana

Príprava na Tour de France, a síce preteky Route du Sud, Nairo takisto vyhral, kde v časovke vyhral a deň na to „prenechal“ vavrín jeho kolegovi Marcovi Solerovi.

Samotnú Starú dámu si Quintana predstavoval asi ináč. Priebeh mu totálne nevyhovoval, aj keď sa celý čas držal v TOP10 celkovej klasifikácie. Nedokázal vyhrať ani jednu z 21 etáp, a tak skončil na konečnej tretej priečke za výhercom Christopherom Froomom a prekvapením pretekov, Romainom Bardetom z tímu AG2R.

Posledným závodom sezóny bola posledná Grand Tour roka, Vuelta a España. Počas troch týždňov si Kolumbíjčan dokráčal za jedným víťazstvom a celkovo šiestimi etapami v TOP10, ktoré mu vo finále zaistili víťazstvo pred nie tak konzistetným Chrisom Froomom, ktorý toho v nohách mal o niečo viac, než Nairo.

Počas 74 dní, za ktoré si Kolumbíjčan odkrútil v sedle vyše 11 487 kilometrov, získal Nairo Quintana 3528 bodov do renkingu UCI, ktoré ho zaradili na konečnú štvrtú priečku celkového hodnotenia.