Adventní kalendář: 23. 12. 2016 – Peter Sagan – mistr Evropy a světa v jedné osobě

nabor

Vybrali jsme 24 momentů uplynulé sezóny a ty vám budeme od prvního prosince až po Štědrý den vždy ve dvě hodiny odpoledne zveřejňovat. Můžete to brát jako cyklistický adventní kalendář.

Poslední den před Vánoci věnujeme největšímu fenoménu současné cyklistiky. Tím je bezpochyby Peter Sagan. Vybrat z jeho letošní sezóny moment, o kterém psát, je těžké. Slovenský blesk vyhrál klasiky Gent – Wevelgem, Kolem Flander, dvě etapy na Amgen Tour of California, dvě etapy na Kolem Švýcarska, tři etapy na Tour de France. „Tourminátor“ tam obhájil, popáté v řadě, zelený dres a vozil i dres žlutý. Zvítězil v GP de Québec, mistrovství Evropy, vyhrál dvě etapy na Eneco Tour a nakonec mistrovství světa.

Z té plejády letošních úspěchů jsme vybrali dva momenty, které se mu podařily na mezinárodní scéně v dresu Slovenska.

Mistrovství Evropy

Zde byl Sagan největším favoritem a největším jménem na startovní listině. Úřadující mistr světa dokonale využil práce Italů a Španělů, kteří ho dovezli pod poslední stoupání. Zde útočili Italové, které sjížděli reprezentanti Belgie a Španělska. Těm se podařilo, přestože to neměli v úmyslu, dokonale rozjet spurt pro Sagana. Peter byl celou dobu nevýrazný a schovaný, ale v pravou chvíli vyrazil, suverénně porazil všechny své soupeře ve spurtu a stal se prvním profesionálním mistrem Evropy.

https://www.youtube.com/watch?v=NCTpJfFBlpM

peter-sagan

Mistrovství světa

Sagan se stal mistrem světa v Richmondu v roce 2015, kde nechtěl nic riskovat  a proto včas nastoupil. V katarském Dauhá to probíhalo trošičku jinak.

Už 180 kilometrů před cílem se začal peloton dělit pod nátlakem Belgie. Na čele zůstali i spurteři jako Nizzolo, Viviani, Cavendish, Matthews nebo Kristoff, ale také klasikáři  Terpstra, Van Avermaet, Boonen, Hayman a Boasson Hagen. Mezi nimi se pohybovali dva jezdci ve slovenských dresech. Jeden patřil Michaelu Kolářovi, druhý obhájci prvenství Peteru Saganovi.

Především Belgie, která rozpoutala dělení pelotonu a udávala po celou dobu tempo, dokázala při nájezdu na cílové okruhy rychlost ještě zvýšit a začala ujíždět stíhací skupině se Štybarem, Greipelem, Kittelem, Degenkolbem a Bouhannim.

V posledních kilometrech se začalo nastupovat. Jako první to zkusil Terpstra, ale Avermaet byl hned za ním, a proto z tohoto útoku sešlo. Na čelo se posunul Michael Kolář a udával tempo až do chvíle, kdy nastoupil Tom Leezer a vybudoval si solidní náskok. Za ním se vydali reprezentace Norska, Belgie a Itálie. Leezera necelý kilometr před cílem pohltili.

Spurt si nejlépe načasoval slovenský „Rambo“ a porazil konkurenci. Boonen začal spurtovat příliš brzy a Mark Cavendish zase moc pozdě a umožnili tak Saganovi obhájit titul mistra světa.

https://www.youtube.com/watch?v=F6i9ecwZz_s

peter-sagan