Adventní kalendář: 22. 12. 2016 – Tony Martin – nejúspěšnější časovkář na MS


Vybrali jsme 24 momentů uplynulé sezóny a ty vám budeme od prvního prosince až po Štědrý den vždy ve dvě hodiny odpoledne zveřejňovat. Můžete to brát jako cyklistický adventní kalendář.

Den dvaadvacátý věnujeme nejúspěšnějšímu časovkáři na mistrovstvích světa všech dob. Z 60 výher své dosavadní kariery jich je hned 40 v časovkách Řeč je o německé mašině s přezdívkou „Panzerwagen”, Tonym Martinovi.

Do pelotonu vstoupil v roce 2008 v barvách týmu Columbia a vydržel v týmu až do rozpadu v roce 2011. Poté přestoupil k Etixxu, kde letos ukončil svoji pouť a vydal se do týmu Katusha – Alpecin, jejichž barvy bude hájit minimálně dva roky.

2011

Fabian Cancellara je čtyřnásobným šampionem na mistrovství světa, ale roste mu konkurence. V roce 2009 i 2010 byl bronzový Tony Martin a v Dánsku přišla jeho chvíle.

O celou minutu a 16 vteřin porazil druhého Bradleyho Wigginse a až třetí byl švýcarský Spartakus.

2012

Ve Valkenburgu to byl naopak velmi těsný souboj. Cancellara s Wigginsem se neúčastnili a tak se na stupně vítězů postavili jiní závodníci.

Čas třetího muže Vasila Kiryienky měl teprve přijít. Bělorus ztratil 1:45 a ještě pro časovku dozrával. Ale druhý muž pořadí prohnal Panzerwagen a vše se rozhodlo až v napínavém finiši, když úřadující šampión z Německa porazil o šest vteřin překvapení ze Spojených států, Taylora Phinneyho.

Ve Valkenburgu se navíc Tony Martin stal s týmem Etixxu mistrem světa v týmové časovce.

2013

Třetí titul přišel ve Florencii. Na stupních vítězů se sešla stejná sestava jako ve Florencii. Tedy první Tony Martin (1:05:36), druhý Bradley Wiggins (+0:46) a třetí Fabian Cancellara (+0:48).

Etixx navíc obhájil titul v týmové časovce.

  • 2014 – 1. místo Bradley Wiggins (56:25), 2. místo Tony Martin (+0:26), 3. místo Tom Dumoulin (+0:40)
  • 2015 – 1. místo Vasil Kiryienka (1:02:29), 2. místo Adriano Malori (+0:09), 3. místo Jérome Coppel (+0:26); Tony Martin dokončil závod až na 7. místě se ztrátou 1:16.

2016

Začaly se ozývat hlasy, že Tony Martin je mimo formu a na své dřívější úspěchy nenaváže. Úvod sezóny to jen potvrdil. První časovka, kterou vyhrál byla až časovka na mistrovství Německa. Nedařilo se mu ani na Tour de France ani na Olympijských hrách. Další výhru zaznamenal až v časovce Kolem Británie. Poté už přišlo mistrovství světa, kde v týmové časovce Etixx triumfoval.

V horké poušti Dauhá dokázal deklasovat konkurenci a získal svůj čtvrtý titul mistra světa. Zatím k tomu dokázal přidat ještě jedno stříbro a dva bronzy a překonal tak na čele tabulek Fabiana Cancellaru, který má bilanci 4 zlata a 2 bronzy a už ji nerozšíří, protože ukončil kariéru. Tony Martin se chystá na novou štaci v Katushi a v posledních letech se začal profilovat jako velmi kvalitní a schopný klasikář a už na jaře uvidíme, jak si sedne na klasikách s Alexanderem Kristoffem.