Adventní kalendář: 21. 12. 2016 – poslední sezona týmu IAM

nabor

Vybrali jsme 24 momentů uplynulé sezóny a ty vám budeme od prvního prosince až po Štědrý den vždy ve dvě hodiny odpoledne zveřejňovat. Můžete to brát jako cyklistický adventní kalendář.

Den dvacátý první nás zavede do Švýcarska, do Itálie, Francie a Španělska. Budeme si povídat o týmu IAM, který ve své poslední sezóně vyhrál etapy na všech třech Grand Tours, první a poslední výhry pro tento tým na Grand Tours.

Giro

Jede se 17. etapa, dva dny před touto etapou, bylo oznámeno, že tým IAM končí v pelotonu.

Domácí borci Modolo s Nizzolem jsou nažhaveni na souboj o první letošní výhru na domácím závodě. Únik je dojet velmi pozdě, až 2 kilometry před cílem. Chvíli poté zaútočil jiný Ital, Filippo Pozzato, a vybudoval si solidní náskok, ale týmy spurterů se k němu začaly dotahovat. Toho využil Němec Roger Kluge, sám spurter, ale v konkurenci Modola a Nizzola s malými šancemi. Zaútočil, dojel Pozzata, objel ho a vybudoval si takový náskok, že mohl v cíli mohutně slavit.

Kluge Giro 2016

 

Tour de France

Jede se 15. etapa. Horská zkouška z Bourg-en-Bresse do Culozu, dvakrát přes Grand Colombier. Únik měl okolo třicítky jezdců, ale po mnoha nástupech se čelo zredukovalo na únik ve složení Majka, Durašek, Reichenbach, Morabito, Zakarin, Navarro, Vuillermoz, Pozzovivo, Pauwels, Alaphilippe, Oliveira a Pantano. Tou dobou už nestačili Nibali  a Dumoulin. Na prvním průjezdu Colombierem zaútočili Majka se Zakarinem a vytvořili si náskok. Ve sjezdu je dojeli Alaphilippe a Pantano. Ale Alaphilippa potkal defekt a Zakarin ve sjezdu ztratil kontakt. Na posledním kopci, znovu to byl Grand Colombier, zaútočil Majka a ve sjezdu ho znovu dolétl Pantano. Rozhodovalo se ve spurtu a Majka neměl proti Pantanovi šanci. IAM tak zvítězilo i na druhé Grand Tour v roce.

Jarlinson Pantano

Vuelta

Na Vueltě si IAM připsalo výhry hned dvě.

První přišla v semé etapě, kdy spurt do mírného kopce ovládl Jonas Van Genechten a porazil jezdce jako Bennati, Gilbert, Valverde, Meersman, van der Sande nebo Réza.

Druhou výhru připsal Mathias Frank v 17. etapě. Švýcar se dostal do úniku a už daleko před cílem odjel i z úniku. Svůj nástup si zopakoval 2,5 kilometru před cílem a náskok si uhájil i před dotírajícím Leopoldem Königem.