Adventní kalendář: 20. 12. 2016: Fernando Gaviria zaskočil peloton na Paris-Tours

nabor

Vybrali jsme 24 momentů uplynulé sezóny a ty vám budeme od prvního prosince až po Štědrý den vždy ve dvě hodiny odpoledne zveřejňovat. Můžete to brát jako cyklistický adventní kalendář.

Fernando Gaviria je v profesionálním silničním pelotonu teprve první sezónu, ale to co se mu povedlo na Paris-Tours se jen tak nevidí.

Tento rovinatý závod měřil 252,5 kilometrů. Na startu se objevilo hned několik špičkových spurtérů, kteří závod pojali jako přípravu na mistrovství světa v Doha. Silniční závod se totiž jel přesně o týden později.

Závod byl i přes svůj profil náročný a v závěru jsme nemohli vidět tolik dominantních spurtérských vlaků. Vytvořit pozici se nakonec povedlo jen týmu Sky, který najel na čelo ve čtyřech lidech asi dva kilometry před cílem. Jak se však nakonec ukázalo učinili tak příliš brzy nebo v moc malém počtu. Přibližně 1400 metrů před cílem totiž zbyl z jejich vlaku pouze Elia Viviani, který měl spurtovat o vítězství, a Owain Doull. Viviani by nyní potřeboval aby Doull jel naplno na čele nějakých 1100-1200 metrů. Toto je pro jednoho jezdce až moc dlouhý úsek. Doull se však překonával a odváděl výbornou práci. Ostatní spurtéři se zařadili za zadní kolo této dvojice. Poté když už Doullovi nezbývaly žádné síly a rychlost celého balíku byla poměrně nízká, vystartoval Gaviria.

Na Gaviriův nástup se snažili zareagovat jezdci Lotta-Soudal a také týmu Katusha. Než se však vzpamatovali, Gaviria již měl několik metrů náskok. Následně začali spurtovat Arnaud Démare nebo Belgičan Van Genechten. Gaviriovi však již tento malý nástup vystačil a radoval se tak z vítězství na Paris-Tours.

Již jsme několikrát viděli, že se jezdci pokoušeli odjet v rovinatých dojezdech nedaleko před cílem. O něco podobného se pokusil Daniele Bennati na letošní Vueltě, který nastoupil asi 1500 metrů před cílem a jeho pokus takřka vyšel. Jenže aby někdo odjel od pelotonu v cílové rovince, to je skutečně unikát.