Tom Pidcock triumfoval na náročné trati závodu Strade Bianche 2023

nabor

Tom Pidcock z týmu Ineos Grenadiers zvítězil v závodě Strade Bianche 2023, který se konal v italském Toskánsku. Na náročných šotolinových cestách závodu se Pidcock ukázal ve skvělé formě.

Cyklistický závod Strade Bianche 2023 se jel na klikaté a zvlněné trati s prudkými kopci a zhruba 63 km šotolinových cest v 11 sektorech. Úvodní zvlněné kilometry, které začínaly v oblasti Stadion/Medicejská pevnost v Sieně, vedly po asfaltu, než se na 18. kilometru objevil první šotolinový sektor. Po několika kilometrech pak jezdce čekala náročná stoupání a klesání na šotolinových sektorech, z nichž nejtěžší byl sektor 8. Závěrečné kilometry se blížily k městu Siena se sklonem až 16 %, projížděly úzkými uličkami a poté vjely na ikonické náměstí Piazza del Campo, vzdálené pouhých 70 m od cílové čáry.

Jak se to událo

Závod odstartoval ze Sieny a hned na začátku začali útočit jezdci týmů Movistar a UAE Team Emirates, kteří se snažili uniknout z balíku. Po dvou šotolinových sektorech se žádný únik nepodařilo vytvořit, ale Sven Erik Bystrøm z týmu Intermarché-Circus-Wanty zaútočil a společnost mu dělal Alessandro De Marchi (Team Jayco Alula). K nim se přidal Iván Romeo z Movistaru a vytvořili trojici s až 6 minutovým odstupem od pelotonu.

Závod se začal rozhodovat právě v nějtěžším sektoru trati. Tom Pidcock (Ineos Grenadiers), Bettiol (EF Education-EasyPost) a Bagioli (Soudal – Quick Step) se dostali do úniku a nechali za sebou Petera Sagana. Jak se stíhání z čela skupiny zintenzivňovalo, náskok trojice se stále snižoval, přičemž Pidcock předvedl neuvěřitelné schopnosti ve sjezdech a vytvořil si náskok na Bettiola a Bagioliho.

Když se peloton začal rozpadat, Attila Valter z Jumbo Visma se dostal do úniku, ale Ineos kontroloval tempo ve skupině. Mezitím Pidcock dojel únik a připojil se ke Svenu Eriku Bystrømovi a Alessandru De Marchimu. Mathieu Van der Poel zahájil útok a způsobil rozdělení skupiny, kterou pronásledovali jezdci jako Lewis Askey a Matěj Mohorič.

De Marchi, Pidcock a Bystrøm na čele

Čtyřicet kilometrů před cílem Tiesj Benoot z týmu Jumbo-Visma překonal náskok druhé skupiny pronásledovatelů, zatímco Van der Poel vypadal, že pro dnešek skončil. Vedoucí tříčlenná skupina ve složení De Marchi, Pidcock a Bystrøm si vytvořila náskok, zatímco za nimi panoval chaos.

Tom Pidcock Ineos Strade Bianche 2023Něco málo přes 30 km před cílem se skupina pronásledovatelů, ve které byli Benoot, Mohoric a Rui Costa, spojila, přičemž De Marchi a Pidcock dobře spolupracovali a upevňovali svůj náskok. Stíhací skupina však měla stále dostatek palebné síly a pronásledovalo ji 10 jezdců. Sven Erik Bystrøm po působivé jízdě v úniku z vedoucí skupiny odpadl.

Když se závod blížil ke svému závěru, byli to De Marchi a Pidcock, kteří si udrželi své vedení s náskokem 27 sekund na skupinu pronásledovatelů. Nakonec projel cílem jako první Pidcock, za ním na druhém místě De Marchi a na třetím místě Benoot. Byl to napínavý závod se spoustou dramat a vzrušení a zaslouženým vítězstvím Toma Pidcocka.

Ilustrační foto: Getty Images