Na úvod Paříž-Nice jasná výhra Tima Merliera

nabor

Tim Merlier zvítězil v hromadném spurtu první etapy Paříž-Nice. Těsný souboj o druhé místo nakonec dopadl nejlépe pro Sama Bennetta.

Paul Ourselin (TotalEnergies) a Jonas Gregaard (Uno-X) si naskočili do denního úniku. Čekalo je přes 160 kilometrů na okruzích kolem La Verrière.

Profil byl převážně rovinatý, jezdci se museli vypořádat jen s krátkým stoupáním Milon-la-Chapelle. Tento 500 metrů dlouhý úsek do 11 % museli jezdci absolvovat hned dvakrát. Nejednalo se o stoupání, které by mělo výrazně potrhat peloton, ale druhý výjezd byl umístěn jen 20 kilometrů před cíl.

Průjezd tímto stoupáním tak výrazně navýšil nervozitu v pelotonu. Tempo bylo vysoké a krátce před začátkem výjezdu na Milon-la-Chapelle byla dojeta čelní dvojice.

Na Milon-la-Chapelle byl aktivní Neilson Powless. Američan výrazně navýšil tempo, které potrhalo celý peloton. Tadej Pogačar i Jonas Vingegaard zůstali v čelní skupině, ale pozadu byl například Simon Yates. Nicméně na čele nebyla příliš velká vůle v útoku pokračovat, a tak následovalo zvolnění a opětovné spojení pelotonu.

To si však nechtěl nechat líbit Powless, který vyrazil dopředu sám. Jeho náskok se vyšplhal až k 20 sekundám, ale jelikož je považován za jednoho z favoritů na celkové pořadí, musel peloton začít reagovat. Powless byl tak nakonec dojet ještě před rychlostní prémií.

Ta byla umístěna 6 kilometrů před cílovou páskou, ale předcházelo jí 1,5 kilometru dlouhé a 4,7 % prudké stoupání. Pro nejrychlejšího zde čekalo 6 bonusových sekund. To bylo velké lákadlo pro Tadeje Pogačara, který zde nikomu nedal šanci. Vingegaard projel až 4., a tak zde nebral bonus žádný.

Pogačar se pokusil z rychlostní prémie pokračovat v útoku i dále. Ostatní členové skupiny však odmítali spolupracovat, a tak bylo brzy vše pohromadě.

Blížil se tak hromadný spurt, neboť drtivá většina sprinterů dokázala hektický závěr etapy přežít v pelotonu.

Dobrou práci pro Sama Bennetta odvedl Danny van Poppel. Bennett však přeci jenom musel vsadit na trochu delší sprint. Toho dokázal využít Tim Merlier, který nakonec v závěru neměl konkurenci a poměrně jasně získal již čtvrtou výhru v sezóně.

Bennett uhájil 2. místo, avšak poměrně těsně. Pro 3. místo si dojel Mads Pedersen a až 4. byl Arnaud De Lie. De Lie však musel sprintovat ze zadních pozic a v závěru měl ze všech sprinterů nejvyšší rychlost. Další šanci bude mít hned zítra.

Zdroj fotografie: Getty Images