Tirreno-Adriatico 2014, skvělá podívaná


Spousta skvělých cyklistů a náročná stoupání s až 30 % sklonem, ale také zajímavý dojezd na bývalý okruh F1. I to bylo letošní Tirreno-Adriatico. Toto vše sice nasvědčovalo, že půjde o boje o vteřiny, ale nakonec to vše skončilo odstoupením velké části hvězd a 2 minutovým náskokem vítěze.

Vše začalo týmovou časovkou, ve které se utkaly nejlepší týmy v této disciplíně Omega Pharma-Quick Step a Orica-GreenEdge. Lepší byl nakonec první jmenovaný a do trikotu vedoucího jezdce se oblékl Mark Cavendish.

Druhá etapa byla rovinatá a očekával se spurt pelotonu. Ten sice byl, ale bez největšího favorita Marcela Kittela, který pár kilometrů před cílem spadl a Mark Cavendish se ani do spurtu nezapojil, protože byl zavřený v balíku. Vyhrál mladý Matteo Pelucchi z IAM.

V první horské etapě kraloval Peter Sagan

Třetí etapa končila prudkým a technickým stoupáním. Zde vyhrál Peter Sagan! V trikotu vedoucího jezdce byl Michal Kwiatkowsky. Třetí etapa byla první horská. Zde se ukázala síla týmu Tinkoff-Saxo. Na začátku kopce zaútočil Roman Kreuziger a vypracoval si až 25 sekundový náskok. Poté se vytvořila skupina nejsilnějších s Albertem Contadorem, kterému Roman značně pomohl k vítězství.

Další etapa končila 30% stoupáním do cíle. Zde se parádně ukázal Alberto Contador, který dokázal, že jeho forma je zpátky. Nastoupil 30km před cílem, dojel uprchlíky a sám táhnul. Nakonec tuto etapu o 2 minuty před největšími favority vyhrál.

Překvapivý závěr

Sedmá etapa byla opět pro spurtery a očekával se souboj těch nejlepších. Nakonec se tak nekonalo. Opět chyběl Marcel Kittel, kterého urvalo smrtící tempo týmu Cannondale v jednom z kopců. A aby toho nebylo dost, pár kilometrů před cílem spadnul Andrému Greipelovy celý jeho vláček a tak se do spurtu vůbec nezapojil. Nakonec zcela dominoval tým Omega Pharma-Quick Step, kdy Mark Cavendish s přehledem vyhrál před svým týmovým kolegou Alessandem Petacchim a Peterem Saganem.

Poslední následovala časovka, ve které překvapivě nevyhrál žádný velký favorit. Na tomto závodě startovali nejlepší časovkáři planety a všechny je porazil poměrně neznámý jezdec týmu Movistar Adriano Malori. Skvělý výkon zde předvedl i Nairo Quintana, který porazil jezdce Tinkoff-Saxo.

Skvělý Alberto Contador

Celkové vítězství si připsal Alberto Contador, který zde potvrdil návrat do své formy. Druhý skončil Nairo Quintana a třetí náš Roman Kreuziger! (celkové výsledky Tirreno Adriatico v odkazu) Tinkoff-Saxo zde potvrdil pozici jednoho z nejlepších týmů. Největším překvapením bylo odstoupení velkých hvězd v čele s Richiem Portem, který odstoupil kvůli nemoci, poté odstoupení Chrise Hornera a Cadela Evanse.

Po tomto závodě můžeme konstatovat návrat krále. A co Vy? Také si myslíte, že se Alberto Contador opravdu vrátil? Napište nám do komentářů!

 

1 komentář

  1. Díky za krásné shrnutí závodů…sledovala jsem jednotlivé etapy a mám velikou radost,že Albertovi se vrací forma vypadá to,že mohou hodně s Romanem překvapit pokud bude forma gradovat.Mark Cvendish…výborná spolupráce týmu při dojezdech tzv.vláčku mají to vymakané.Byl to krásný závod…letos přálo i počasí a na Eurosportu zajímavé komentáře Štěpána Straky…díky všem.

Comments are closed.