Terminátoři současného pelotonu – díl pátý


Naším pátým terminátorem je jezdec, jehož domovinou je Španělsko. Díky téhle definici by se s Vámi patrně nebavil, protože je čistokrevným Baskem a dlouhá léta byl největší hvězdou místního týmu Euskaltel – Euskadi.

Začátek kariéry

Svoji pouť v cyklistice započal v roce 2000 právě v týmu Euskaltel – Euskadi a udržel se zde až do roku 2013, kdy stáj zanikla a v jejích barvách prožil největší úspěchy své kariéry. Řeč je pochopitelně o Samuelu Sanchézovi.

Za neuvěřitelných 14 let se v Euskaltelu vedle něj vystřídali jezdci jako Haimar Zubeldia, Iban Mayo, Egoi Martinez, Markel Irizar, Igor Anton, David López, Amets Txurruka, Mikel Nieve, Jonathan Castroviejo, Beňat Intxausti, bratři Izagirrové, Pello Bilbao, Mikel Landa, Juan José Lobato nebo Romain Sicard.

Na vrcholu

Tým byl postaven kolem něj a on byl pro tým klíčovým mužem. V barvách této stáje získal 27 ze svých 29 individuálních vítězství. První přišlo v roce 2005 a to hned na Vueltě. Tento ročník nakonec dokončil jako 11. Na Vueltě přidal etapové vítězství i v dalším roce a v sezóně 2007 se radoval hned třikrát a závod tehdy dokončil jako třetí.

Nejúspěšnější byl na závodě Kolem Baskicka, kde v barvách Euskaltelu vyhrál hned 7 etap a v roce 2012 i celkové pořadí. Celkově ovládl i závod Kolem Burgosu (2010).

Dařilo se mu nejen ve Španělsku. Úspěch přišel i z Číny, vyhrál Olympijské hry. Od té doby vozí zlaté pruhy na rukávech, které připomínají jeho úspěch.

Nesmíme zapomenout na výraznou stopu, kterou zanechal i ve Francii. Konkrétně v sezóně 2010 dokázal být druhý na Tour de France, za Andy Schleckem. V následujícím roce vyhrál na Tour etapu a celkově byl pátý. Etapu ovládl i na Critériu du Dauphiné 2013.

Nečekaná pomoc=smlouva s BMC

Samuel Sánchez byl a je obrovská postava cyklistiky. O to větší panovalo překvapení, že po konci týmu Euskaltel ještě neměl angažmá a tak musel Sami Sánchez přemýšlet i o konci kariéry. Ale na začátku února 2014 přišla nabídka od BMC a matador se rozhodl ji využít. Neudělal špatně. V týmu působil po boku svých vrstevníků Cadela Evanse, Thora Hushovda nebo Manuela Quinziata. Navíc v týmu byl Philippe Gilbert, lídr na klasiky, pro něhož byl Samuel Sanchéz perfektním pomocníkem a také Tejay van Garderen, pro kterého byl zkušený Bask učitelem a mentorem.

V BMC pookřál a byl šestý na Vueltě a nechal za sebou třeba Dana Martina, Wilca Keldermana nebo Warrena Barguila. V sezóně 2015 byl druhý na závodě Kolem Yorkshiru, vyhrál s týmem týmovou časovku na Dauphiné a na Tour de France a v celkovém pořadí byl dvanáctý. Další týmovou časovku vyhrál na Vueltě, kterou bohužel nedokončil.

Konečně výhra

Na individuální úspěch pro BMC ale stále čekal. Stáj i on se letos dočkali. Sezónu začal na Dubai Tour. Následovaly závody Vuelta a Murcia, Clasica de Almeria, Vuelta a Andalusia, Classic Sud Ardéche, La Drome Classic a Kolem Katalánska. Poté nastoupil na svůj milovaný a domácí závod Kolem Baskicka. Ve čtvrté etapě to přišlo.

https://www.youtube.com/watch?v=bIE6O5qvoVA

Celkově dokončil závod Kolem Baskicka jako šestý. Poté nastoupil do ardenských klasik. Na Amstelu byl 27., na Valonském šípu si polepšil na šestou pozici a na Lutychu byl v ujeté skupince s Costou, Poelsem a Albasinim. Do závěrečného spurtu se ale nepustil a spokojil se čtvrtým místem. Následoval závod Amgen Tour of California a 6. místo celkově, nedokončené Švýcarsko, Klasika San Sebastian (87. místo) a Vuelta a Burgos (16. místo celkově). Poté už přišel vrchol sezóny – domácí Vuelta. Až do 19. etapy se držel v nejlepší desítce, po této etapě (časovce) se propadl na 12. pozici, ale kvůli nachlazení nenastoupil do předposlední etapy a závod nedokončil. Po Vueltě nastoupil ještě do klasik Giro dell´Emilia, Milán – Turín a Kolem Lombardie, ale bez žádného velkého výsledku.

Co dál?

Samuel Sánchez má smlouvu i na další rok a pokud bude jezdit jako letos, v BMC mu smlouvu nabídnou určitě.  Otázkou zůstává, zda to nebude jeho poslední profesionální sezóna. Pro příští sezónu by mohl být i lídrem na ardenské klasiky pro tým BMC, který bude postrádat Philippa Gilberta.