nabor

Samuel Sánchéz (BMC) vyhrál po nástupu 1,5 km před cílem 4. etapu závodu Kolem Baskicka před Ruiem Costou (Lampre-Merida) a Warrenem Barguilem (Giant-Alpecin). Lídr závodu Mikel Landa (Sky) bojoval jako lev, ale nakonec nestačil na favority a ztratil 8 vteřin. Do vedení se tak dostal Wilco Kelderman (LottoNL-Jumbo).

Dnešní únik vytvořili Simone Petilli (Lampre-Merida), Tim Wellens (Lotto Soudal), Christopher Riblon (AG2R La Mondiale), Luis Angel Mate (Cofidis), Carlos Verona (Etixx-Quick Step) a Angel Vicioso (Katusha). Dokázali odjet až po 80 kilometrech závodu a jejich maximální náskok byl 2:30 minut, protože je tým Sky držel na uzdě.

Peloton stíhaly dešťové přeháňky a trať byla poměrně mokrá. Přesto nedošlo k žádnému vážnému pádu.

V závěrečných pasážích etapy čekal jezdce legendární Baskický kopec Alto del Aia a to hned dvakrát!

Na prvním průjezdu zaútočil Roman Kreuziger (Tinkoff) a vybudoval si solidní náskok, ale tým Sky ho posléze pohltil. Další to vyzkoušel Warren Barguil, ke kterému přijel Kreuziger. Ani zde neuspěl. Poté to zkusil znovu, se stejným výsledkem.

Na dalším průjezdu se do útoku vydal znovu, opět neúspěšně. To se začal trhat i únik. Odjel Carlos Verona, stíhal ho Tim Wellens. Pod vrcholem stoupání nastoupil také Alberto Contador (Tinkoff). S ním se vydali Sergio Henao (Sky) a Nairo Quintana (Movistar). Ve sjezdu dojeli Wellense a stíhali Veronu. Ale začali taktizovat a Wellens se rozhodl jim odjet, kvůli vidině etapového prvenství. Následeně se kolem Henaa, Quintany a Contadora prohnal i Luis Angel Mate z původního úniku a také se hnal ze etapovým prvenstvím.

Trojice dál taktizovala a byla rychle pohlcena. Na rovině před sjezdem rozjel obrovské tempo neunavitelný Kreuziger a pohltil zbylé jezdce z úniku. Před cílem byl ještě krátký brdek (500 metrů a 7% v průměru) a Tinkoff chystal pozici pro Contadorův nástup. Ten přišel. Ale za jeho zadní kolo se pověsili Sergio Henao a Samuel Sánchéz. Sánchéz ještě navýšil rychlost a vytvořil si drobný náskok.

To zbýval kilometr do cíle a Sánchéz se hodně rychle blížil etapovému vavřínu. Stíhali ho Warren Barguil a Rui Costa.

To vše bylo moc na lídra závodu Mikela Landu. Ten zaostal o osm vteřin a přišel o žlutý dres. Do toho se oblékl Wilco Kelderman.

Roman Kreuziger dokončil etapu na 35. místě a ztratil 1:17 minuty. V celkovém pořadí je 32. a ztrácí 3:26 minuty.

Video

https://www.youtube.com/watch?v=I-5R-spGu8M

Pořadí etapy

Pořadí Jezdec Tým Čas
1. Samuel Sánchéz BMC 4:13:12
2. Rui Costa Lampre-Merida ,,
3. Warren Barguil Giant – Alpecin ,,
4. Alexis Vuillermoz AG2R ,,
5. Sergio Henao Sky ,,
6. Nairo Quintana Movistar ,,
7. Alberto Contador Tinkoff ,,
8. Wilco Kelderman LottoNL-Jumbo ,,
9. Lawson Craddock Cannondale ,,
10. Joaquim Rodríguez Katusha ,,
35. Roman Kreuziger Tinkoff + 1:17

Celkové pořadí

Pořadí Jezdec Tým Čas
1. Wilco Kelderman LottoNL-Jumbo 17:52:48
2. Sergio Henao Sky + 0:04
3. Mikel Landa Sky + 0:07
4. Samuel Sánchéz BMC + 0:08
5. Alberto Contador Tinkoff + 0:10
6. Thibaut Pinot FDJ + 0:12
7. Rui Costa Lampre-Merida + 0:14
8. Nairo Quintana Movistar ,,
9. Robert Gesink LottoNL-Jumbo ,,
10. Sebastien Reichenbach FDJ ,,
32. Roman Kreuziger Tinkoff + 3:26