Terminátoři současného pelotonu – díl druhý


Druhý díl o cyklistických terminátorech se bude věnovat cyklistovi, který je rekordmanem v počtu dokončených třítýdenních závodů Grand Tour v řadě a i přes to, že je Australan, má k České republice větší vztah než se na první pohled zdá. Řeč je o Adamu Hansenovi.

Začátek kariéry

Ještě než se stal profesionálem, dokázal v letech 2004 a 2005 ovládnout brutální závod napříč australskou pouští, který se jezdí na horských kolech – Crocodile Trophy. První známka toho, co dokáže tento cyklista vydržet.

Profesionálem se stal o dva roky později v roce 2007. To byl součástí silničního týmu T-Mobile, kde měl tu čest závodit vedle Marka Cavendishe a vedle cyklisty, se kterým prováže prakticky celou svou profesionální kariéru – André Greipelem. Zde se s ním setkal i Čech František Raboň, který na něj vzpomíná jako na „hyperaktivního“ jezdce. Hned první rok si vyzkoušel italské Giro a španělskou Vueltu. Ovšem bez většího úspěchu. Z týmu se následující rok stává tým Columbia. Adam se stává mistrem Austrálie v časovce a zůstává zde i další dvě sezóny.

Největší sláva

André Greipel je v týmu tak trochu ve stínu Marka Cavendishe, což ústí v roce 2011 v odchod německého spurtéra do týmu Omega Pharma-Lotto. S Greipelem odchází i jeho parta včetně Adama Hansena. V tomto roce se nezúčastnil ani Giro d’Italia ani Tour de France. Na Vueltě však již nechybí a právě tady začíná jeho série v počtu dokončených Grand Tour v řadě. Příští rok se stává neodmyslitelnou součástí vlaku Andrého Greipela, když mu na Tour de France dopomůže ke třem etapovým výhrám. O rok později přichází na Giru jeho první vítězství v etapě na Grand Tour. V sedmé etapě se pouští do celodenního úniku, ze kterého je nakonec nejsilnější a sólově projíždí cílem na prvním místě.

Další úspěch přichází v roce 2014 na Vueltě. Devatenáctá etapa měla patřit spurtérům. Ovšem Hansen se na krátkém kopci pět kilometrů před cílem vzdaluje pelotonu. Spurtérské týmy se ho snaží mermomocí dojet, ale Australan byl ten den velice silný a vítězí v etapě před celým pelotonem. To je jeho dosavadní poslední vítězství. Ovšem každé Grand Tour v roce se účastní stále a po letošní Vueltě čítá jeho rekord již šestnáct Grand Tour v řadě! A v plánu má pokračovat i příští sezónu.

Budoucnost

Hansenovi je 35 a v květnu příštího roku mu bude zase o rok více. Ovšem o tom, že by hodlal skončit se zatím nemluví. Bude tak i nadále pomáhat André Greipelovi a sám se pravděpodobně pokusí získat i nějaké to etapové prvenství pro sebe.

Vlastní tretry a vztah na Českou republiku

Adam Hansen se proslavil mimo jiné i tím, že si vytváří vlastní tretry. Údajně má speciální tvar chodidla a žádná tretra mu neseděla, tak se naučil vyrábět své vlastní.

Austrálie je daleko, to ovšem neznamená, že Hansena nepotkáte i tady v České republice. Od roku 2005 žije v podhůří Moravskoslezských Beskyd ve Frýdlantu nad Ostravicí. V Beskydech i trénuje, a tak tu na něj můžete snadno narazit.