Ve třetím pokračování našeho seriálu se zaměříme na jezdce z Běloruska, jehož současný domov je v největším týmu světa. Jak tušíte, jde o Vasila Kiryienku a tým Sky.

Začátek kariéry

K profíkům vstoupil v roce 2007, kdy se upsal kontinentálnímu týmu Tinkoff Credit Systems. Už tehdy se Oleg Tinkoff angažoval do cyklistiky, ale toto spojení mu nevydrželo dlouho, protože z tohoto týmu vznikla v roce 2009 Katusha. Kiryienka vydržel u Tinkoffu stejně dlouho jako Oleg, tedy do roku 2008. V tomto roce ovládl dojezd devatenácté etapy na Giru.

Nevýrazná léta a angažmá života

Po konci v Tinkoffu ho angažoval tým Caisse´d Epargne (poté Movistar). Dlouho se trápil až do roku 2011, kdy vyhrál etapy na Route du Sud, Kolem Baskicka a na Giru. Další rok byl šestý na Dauphiné a předváděl dobré výkony celou sezónu. Proto mu na stole přistála nabídka týmu Sky a ani jedna strana tohoto spojení nemůže litovat.

Nebeská letka

V sestavě Sky se prezentuje jako velmi platný člen týmu do jakéhokoliv terénu. V roce 2013 byl u triumfu Chrise Frooma na Tour de France a na Vueltě se radoval v dojezdu 18. etapy. V další sezóně opět spojil svoji sezónu s Chrisem Froomem a byl s ním jak na Tour, tak na Vueltě, výhru nezaznamenal.

Sezóna snů

To byl rok 2015. Vyrazil na Giro, kde pomáhal Portemu a Königovi, navrch přidal výhru v časovce, která měřila téměř 60 kilometrů. Celý závod měl skvělou formu a tu si udržel i na evropských hrách, kde vyhrál časovku a poté i běloruské mistrovství v časovce. Už teď to byla životní sezóna, jenže Kiryienka neskončil. Po Vueltě dominoval v Richmondu na mistrovství světa v časovce. Sezónu završil výhrou na Chrono des Nations.

Pád na dno?

Nový mistr světa v časovce vstupoval do letošní sezóny s velkým očekáváním. Ale to co předváděl v časovkách – hodno dresu mistra světa nebylo určitě!

Sezónu začal klasikami na Mallorce a závody Volta a la Valenciana a Vuelta Ruta del Sol. Na posledním ze závodů byla na programu i časovka. V té ho porazili například Javier Moreno nebo Samuel Sánchéz. Následovalo Tirreno, kdy byl v časovce osmý. Ale zde soupeřil s konkurenceschopnými závodníky. Přes závody Kolem Katalánska, GP Miguel Indurain a Kolem Baskicka až do Kalifornie. Zde zaznamenal šesté místo v časovce.

Po pauze se vrátil ve Švýcarsku, kde byly dvě časovky. V první byl na 30. místě za Petrem Vakočem nebo Michaelem Matthewsem. Ve druhé byl třináctý za jezdci jako Ion Izagirre, Miguel Ángel López nebo Jarlinson Pantano. Na Tour de France byl v horách skvělý, ale v časovce patrně odpočíval (120. a 143. místo). Poté přišly olympijské hry a až 17. místo. Další časovku jel na Enecu (121. místo). To byl jeho poslední start v dresu mistra světa. Ale pak následovalo mistrovství světa v Kataru a Vasil Kiryienka se proměnil. Byl jediný, kdo konkuroval ten den fenomenálnímu Tonymu Martinovi a dojel si pro stříbro. Sezónu zakončil obhajobou na Chrono des Nations.