Tadej Pogačar si pohlídal soupeře a na Jebel Jais bere výhru! Hirt po útocích devátý!

nabor

Dvojnásobný vítěz Tour de France Tadej Pogačar (UAE Team Emirates) vyhrál první ze dvou horských dojezdů na UAE Tour. V cíli za sebou nechal Adama Yatese (INEOS Grenadiers) a Aleksandra Vlasova (Bora-hansgrohe). Jan Hirt (Intermarché Wanty-Gobert) projel cílem, po skvělém výkonu, na 9. místě.

Ve čtvrtý den závodu na peloton čekala vrchařská, 181 kilometrů dlouhá etapa. Startovalo se v Fujairah Fort a cíl obstaralo stoupání Jebel Jais (18,7 kilometru, 5,7%) v nadmořské výšce 1491 metrů nad mořem.

Po startu se z hlavního pole odpoutala dvojice Jakob Ekholm (Trek-Segafredo) a Luca Rastelli (Bardiani-CSF). Krátce po vytvoření úniku poměrně tvrdě spadl Mark Cavendish (Quick-Step Alpha Vinyl), ale etapu dokončil.

Jakmile začalo stoupání na Jebel Jais, do čela se pustili závodníci UAE a značně zredukovali peloton. Toto tempo neudržel ani jeden z favoritů Tom Dumoulin (Jumbo-Visma) a po včerejší povedené časovce dnes brzy vypadl z boje o celkový triumf.

Krátce poté přišel první útok Tadeje Pogačara. Od té chvíle zkusilo zaútočit mnoho favoritů. Ujet zkusili Yates, Vlasov, Gino Mäder (Bahrain-Victorious), Joao Almeida (UAE Team Emirates) nebo Rein Taaramae (Intermarché Wanty-Gobert).

Nikdo z nich nebyl úspěšný. Stejně dopadly i tři útoky Jana Hirta, s nímž se vždy svezli jenom Pogačar, Vlasov, Yates, Romain Bardet (DSM), Pello Bilbao (Bahrain-McLaren) a také Luke Plapp (INEOS Grenadiers). Každý útok ale skončil neúspěchem a početná skupina najela do posledního kilometru.

V tom už neměl konkurenci Tadej Pogačar a po spurtu vyhrál etapu před Yatesem a Vlasovem. V celkovém pořadí se mladý Slovinec dostal do průběžného vedení o dvě vteřiny před Filippa Gannu (INEOS Grenadiers). Ital, stejně jako Plapp, zajel skvělou etapu a dojel s favority na celkové pořadí. Jan Hirt protnul pásku na 9. místě a v celkovém pořadí se posunul na 17. místo se ztrátou 56 sekund. Oba Češi v Gazpromu Mathias Vacek a Michael Kukrle dojeli do cíle ve skupině se ztrátou pět minut.

Zdroj obrázku:
Procyclingstats (2022): Finish photo 4th UAE Tour 2022 stage 4, https://www.procyclingstats.com/race/uae-tour/2022/stage-4/today/photos (23. 2. 2022)