Jasper Philipsen potvrdil fantastickou sprinterskou formu na UAE Tour

nabor

V 5. etapě závodu ve Spojených arabských emirátech znovu v hromadném spurtu dominoval Belgičan z týmu Alpecin-Fenix Jasper Philipsen. Velký spolufavorit Sam Bennett (Bora-hansgrohe) mu v podstatě rozjel spurt a skončil až třetí, jelikož se před něj dostal ještě Olav Kooij (Jumbo-Visma). Tadej Pogačar (UAE Team Emirates) měl sice tři kilometry před ochrannou zónou defekt pneumatiky a musel měnit kolo, ale dostal se zpět do pelotonu včas a zůstává tedy v celkovém vedení.

Etapa se jela na rovině v oblasti Ras al Khaimah a měřila 182 km. K dispozici bylo dvakrát 8 bodů na sprinterských prémiích a samozřejmě body v cíli sprinterské etapy. Ihned po startu se vytvořil pětičlenný únik, ve kterém jel i Michael Kukrle (Gazprom-Rusvelo), ale také jeho týmový kolega Dmitry Strakhov, jenž byl v bodovací soutěži průběžně druhý o 10 bodů za Philipsenem. Před první prémií se týmu Alpecin naskytla možnost únik stáhnout a pro body si dojel Jasper Philipsen a dokonce Tadej Pogačar.

Těsně po prémii se do úniku vydali stejní jezdci: Dmitry Strakhov, Pavel Kochetkov (oba Gazprom) a Alessandro Tonelli, s ním ještě Johnatan Cañaveral (oba Bardiani-CSF-Faizanè). Tato sestava posbírala body na druhé sprinterské prémii a Strakhov se tak vrátil na průběžné druhé místo soutěže o zelený trikot. Michael Kukrle zůstal tentokrát sedět, ale vydal se do sólového úniku 30 kilometrů před cílem, v době, kdy i druhý únik byl již pohlcen. Získal si náskok přes dvě minuty a jeho dobrodružství skončilo až 3 kilometry před cílem.

V dojezdu se očekával konečně útok Marca Cavendishe (Quick-Step) nebo Arnauda Démara (FDJ), ale vše proběhlo podle známých not. Na fantastické zrychlení Jaspera Philipsena nikdo neměl. Protože jeho rozjížděči Jonasu Rickaertovi v kritickou chvíli spadl řetěz, využil Philipsen vláčku Bory a vyvezl se za Samem Bennettem.

Na čele celkového pořadí se nic nezměnilo, jen Tadej Pogačar navýšil svůj náskok na soupeře o dvě bonifikační sekundy z první sprinterské prémie.

UAE Tour (2.UWT)

Stage 5  »  Ras al Khaimah Corniche › Al Marjan Island

/zdroj obrázku: cycling.com, Getty images/