Švýcar Stefan Bissegger získává etapu na domácím Tour de Suisse

nabor

Ve 4. etapě závodu Kolem Švýcarska zvítězil dvaadvacetiletý jezdec týmu EF-Education Nippo Stefan Bissegger, a to na mokru, z tříčlenného úniku a za zády s výborným spurterem Benjaminem Thomasem (Groupama-FDJ). S nimi na třetím místě dojel Joey Rosskopf (Rally Cycling).  Bissegger se málem dostal i do žlutého trikotu, pouze vinou taktizování jejich trojice na posledním kilometru se tak nestalo a Švýcar se „pouze“ posunul do první desítky. Prozatímní celková klasifikace se jinak nezměnila, dále povede Mathieu van der Poel (Alpecin-Fenix).

Zvlněná etapa s poměrně těžkým výjezdem v závěru vedla 171 kilometrů ze Sankt Urbanu do Gstaadu. O vytvoření opravdového úniku se vedla bitva více než 70 kilometrů.  První výraznější šanci dostala až skupina Tolhoek (Jumbo), Theuns (Trek), Houle (Astana), Wallays (Cofidis), Pellaud (Switzerland) a Marcus Burghardt (Bora), jenž měl celkovou ztrátu pouze 3:27, takže peloton i tuto skupinu raději rychle dojel. Teprve poté se podařilo odjet Benjaminu Thomasovi, Joey Rosskopfovi a Joelu Sutterovi (švýcarská reprezentace). Budoucí vítěz Stefan Bissegger (druhý z úvodní nedělní časovky) si je dotáhl o chvíli později, a právě on byl mužem, jenž měl z uprchlíků nejmenší celkovou ztrátu – 6:05 minut.

Jezdci v úniku se ještě před první sprinterskou prémií dostali na odstup přes 7 minut a Bissegger se tak ocitl virtuálně ve žlutém. Po druhé sprinterské prémii se začalo stoupat do sedla Saanemoser, jež mělo vrchol ve výšce 1283 m n.m. 10 km před cílem. V nevlídném počasí 7,5 km do průměrných 4,4% Bisseggerovi a hlavně Sutterovi příliš nesedělo. Na vrcholu byl první Benjamin Thomas, Bissegger se však udržel ve vedoucí trojici a její náskok mu stále dával šanci obléci se zítra do žlutého.  Poslední kilometry se jely na mokré silnici, na rovinkách i v technických zatáčkách na letišti. Trojice začala taktizovat jako na dráze a všem šlo již jen o etapový vavřín.

Rosskopf zkusil dvakrát neúspěšně nastoupit a zase zacouvat na konec skupinky. Při jeho posledním útoku už ho Bissegger takticky nechal na čele a Američan musel rozjíždět finiš ze špice. Na dvoustovce tedy zahájil spurt, ale mladičký Švýcar si ho s přehledem předjel a navíc udržel na svých zádech i vynikajícího Benjamina Thomase.

Tým EF-Education Nippo tak získal teprve čtvrté vítězství v této sezóně. Peloton se všemi favority dojel se ztrátou 5:16. Ve spurtu této skupiny získal své malé vítězství Edward Theuns nad rychlíkem týmu UAE Juanem Sebastiánem Molanem.

Stefan Bissegger po dnešku ztrácí na celkové vedení 38 sekund.

Celkové pořadí Tour de Suisse po 4. etapě:

Rnk Rider Team Time
1  VAN DER POEL Mathieu Alpecin-Fenix 12:40:51
2  ALAPHILIPPE Julian Deceuninck – Quick Step 0:01
3  KÜNG Stefan Groupama – FDJ 0:04
4  SCHACHMANN Maximilian BORA – hansgrohe 0:06
5  CATTANEO Mattia Deceuninck – Quick Step 0:13
6  GARCÍA CORTINA Iván Movistar Team 0:16
7  CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 0:17
8  POWLESS Neilson EF Education – Nippo 0:29
9  KRON Andreas Lotto Soudal 0:37
10  BISSEGGER Stefan EF Education – Nippo 0:38

 

/zdroj fotografie: Getty Images/