Richard Carapaz z Ineosu jde do čela závodu okolo Švýcarska!

nabor

  V nádherném závěrečném stoupání a následném spurtu si zajistil žlutý dres pro lídra Tour de Suisse 2021 Richard Carapaz z týmu Ineos-Grenadiers, který těsně porazil Jakoba Fuglsanga z Astany.

Dnešní čtvrteční etapa Tour de Suisse startovala z Gstaadu, měřila 172km a končila ve městě Leukerbad. Jezdce čekalo hned od začátku 6,8km dlouhé stoupání na Col du Pillon (5% v průměru). Poté prudký, 20km dlouhý sjezd, po kterém následoval 100km téměř rovinatý profil trati. Na 137. kilometru museli jezdci zdolat malý kopec Varen (748m) a poté je čekala dvě stoupání těsně po sobě. To první bylo dlouhé 8km s průměrem 8,4% a po krátkém sjezdu ihned další stoupání, které končilo cílovou páskou v Leukerbadu.

Peloton dnes překonal společně první prémii na Col du Pillon, a jelikož se nikdo nehnal do samostatného úniku, rozhodl se držitel žlutého dresu pro lídra závodu Mathieu van der Poel (Alpecin-Fenix) zaútočit na prvním dlouhém sjezdu. Následován byl Pernsteinerem (Bahrain-Victoriuos) a Samitierem z Movistaru. Únik vydržel poměrně dlouho, ale nakonec byl pelotonem pohlcen 28 km před cílem.

Na předposledním kopci zaútočil Esteban Chaves (Team BikeExchange) a vytvořil si až 36 vteřin náskoku na peloton a ostatní favority závodu. Posléze se z hlavního pole utrhl Jakob Fuglsang a dotáhl se na Chavese. Chvíli s Chavesem tvořili tandem, ale Fuglsang měl více sil a snažil se ujet i Estebanu Chavesovi.

Čtyři kilometry před cílem zaútočil z hlavního pole Richard Carapaz z týmu Ineos-Grenadiers a dotáhl se na Jakoba Fuglsanga na čele. Společně v tandemu si vytvořili dostatečný náskok na skupinu favoritů, ve které byl např. Julian Alaphilippe (Deceuninck QuickStep), a rozdali si to spolu v krásném závěrečném spurtu o vítěze etapy.

 Richard Carapaz měl nakonec o něco více sil a těsně porazil Jakoba Fuglsanga o délku kola. Carapaz si tak díky dnešnímu výkonu oblékl dres pro lídra celkové klasifikace Tour de Suisse 2021. Druhý je průběžně se ztrátou 26 vteřin Jakob Fuglsang a třetí Julian Alaphilippe se ztrátou 33 vteřin na Carapaze. Rozhodnuto ale zdaleka ještě není.
Richard Carapaz ecu

Výsledky 5. etapy:

Rnk Rider Team Time
1  CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 4:01:52
2  FUGLSANG Jakob Astana – Premier Tech 0:00
3  WOODS Michael Israel Start-Up Nation 0:39
4  HAMILTON Lucas Team BikeExchange 0:39
5  URÁN Rigoberto EF Education – Nippo 0:39
6  SCHACHMANN Maximilian BORA – hansgrohe 0:39
7  ALAPHILIPPE Julian Deceuninck – Quick Step 0:39
8  POZZOVIVO Domenico Team Qhubeka ASSOS 0:39
9  CHAVES Esteban Team BikeExchange 0:49
10  OOMEN Sam Team Jumbo-Visma 1:22

 

Celkové pořadí Tour de Suisse po 5. etapě:

Rnk Rider Team Time
1  CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 16:42:50
2  FUGLSANG Jakob Astana – Premier Tech 0:26
3  SCHACHMANN Maximilian BORA – hansgrohe 0:38
4  ALAPHILIPPE Julian Deceuninck – Quick Step 0:53
5  URÁN Rigoberto EF Education – Nippo 1:11
6  HAMILTON Lucas Team BikeExchange 1:31
7  WOODS Michael Israel Start-Up Nation 1:32
8  OOMEN Sam Team Jumbo-Visma 2:19
9  CHAVES Esteban Team BikeExchange 2:22
10  POZZOVIVO Domenico Team Qhubeka ASSOS 3:10