Costa porušil pravidla ve spurtu, vítězem šesté etapy nakonec Andreas Kron!

nabor

Šestá etapa závodu Kolem Švýcarska přinesla velké dramatické rozuzlení, a to především v samotném závěru. Ten totiž ve spurtu ovládl bývalý mistr světa a trojnásobný vítěz tohoto etapáku Rui Costa (UAE Team Emirates), který si však počínal nedovoleně a vítězství mu bylo odebráno. Z něj se naopak může radovat dánský mladík Andreas Kron (Lotto Soudal) a třetí místo bere Hermann Pernsteiner (Bahrain Victorious). Celková klasifikace zůstává beze změny v čele s Richardem Carapazem (Ineos – Grenadiers).

Dnešní šestá etapa připravila pro jezdce další den v horách a také hned tři stoupání v samém srdci Švýcarských Alp. Ihned po startu čekal závodníky Gotthardpass (8,5 km – 7,2%), následoval Lukmanier Pass (18 km – 5,6%) a poslední již cílové stoupání třetí kategorie do lyžařského střediska Disentis – Sedrun (7,1km – 3,5%).

Do etapy neodstartovalo hned několik jezdců, mimo jiné i vítěz dvou předešlých etap Mathieu van der Poel (Alpecin-Fenix), jehož vyřadilo z dalšího pokračování nachlazení. O čtyři jezdce přišel i tým BikeExchange potýkající se se střevními potížemi.

Jakmile bylo odstartováno, začalo se ihned stoupat na Gotthardpass a čtyřem jezdcům se podařilo naskočit do úniku a vytvořit tak celkem silnou a zajímavou skupinu. Tu tvořili Marc Soler (Movistar), Antonio Nibali (Trek-Segafredo), Mattia Cattaneo (Deceuninck – Quick Step) a jeho týmový kolega Julian Alaphilippe, dnes slavící narozeniny.

První horskou prémii na vrcholu Gotthardského průsmyku bral nakonec Antonio Nibali. Náskok skupiny uprchlíků však činil nanejvýš lehce přes minutu a před dalším táhlým stoupáním Lukmanierpass se rozplynul úplně.

V pelotonu zavládl však místo klidu další boj o únik. Místy před balíkem jela skupina více než 40 jezdců. Příliš velký počet závodníků však moc nespolupracoval, a tak se z ní nakonec osamostatnil David de la Cruz (UAE Team Emirates) a dojel jako první na vrchol Lukmanierpass asi s minutovým náskokem. Ani ten však nestačil a sedm kilometrů před cílovou páskou byl dojet skupinou pronásledovatelů.

Z té se oddělili Rui Costa, Hermann Pernsteiner a Andreas Kron a vypracovali si lehký náskok. Ten činil kilometr před cílem deset sekund a čekalo se, zda to bude stačit, jelikož vedoucí trojice začala mírně taktizovat. Toto vyčkávání nejdříve prvním nástupem narušil Pernsteiner, ovšem úspěšný nebyl, a tak mohl z třetí pozice vystartovat zkušený Rui Costa a po těsném souboji s Andreasem Kronem si připsat vítězství. Při spurtu se však odchýlil ze své linie a celou situaci tak začali přezkoumávat komisaři UCI. Ti nakonec rozhodli, že k této sporné situaci skutečně došlo a vítězství tak nakonec může slavit dánský mladík Andreas Kron.

 

Pořadí 6. etapy:

Rnk Rider Team Time
1  KRON Andreas Lotto Soudal 3:14:52
2  COSTA Rui UAE-Team Emirates 0:00
3  PERNSTEINER Hermann Bahrain – Victorious 0:01
4  SERRANO Gonzalo Movistar Team 0:03
5  LATOUR Pierre Team Total Direct Energie 0:03
6  HOULE Hugo Astana – Premier Tech 0:03
7  POWLESS Neilson EF Education – Nippo 0:03
8  TOLHOEK Antwan Team Jumbo-Visma 0:03
9  FABBRO Matteo BORA – hansgrohe 0:50
10  LEKNESSUND Andreas Team DSM 1:00

 

Celkové pořadí po 6. etapě Tour de Suisse:

Rnk Rider Team Time
1  CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 20:00:31
2  FUGLSANG Jakob Astana – Premier Tech 0:26
3  SCHACHMANN Maximilian BORA – hansgrohe 0:38
4  ALAPHILIPPE Julian Deceuninck – Quick Step 0:53
5  URÁN Rigoberto EF Education – Nippo 1:11
6  WOODS Michael Israel Start-Up Nation 1:32
7  OOMEN Sam Team Jumbo-Visma 2:19
8  CHAVES Esteban Team BikeExchange 2:22
9  POZZOVIVO Domenico Team Qhubeka ASSOS 3:10
10  COSTA Rui UAE-Team Emirates 3:37