Suverénní vítězství opět pro Van der Poela ve 3. etapě Kolem Švýcarska


Ve 3. etapě Kolem Švýcarska 2021 se v závěrečných kilometrech snažilo několik jezdců o únik. Poslední provedl Ivan Garcia Cortina z Movistaru, který vypadal nadějně. Náskok mu však vydržel jen kilometr před páskou, a tak došlo na závěrečný spurt. V něm opět exceloval Mathieu Van der Poel z Alpecin-Fenix. Nastoupil ze třetí pozice spurtu a nedal svým soupeřům žádnou šanci. Díky bonifikačním vteřinám se převléká do žlutého dresu.

3. kopcovitá etapa Kolem Švýcarska odstartovala ve včerejším cílovém městě Lachen a po 135 kilometrech jezdci poprvé projeli cílové město Pfaffnau. Následně pokračovali na závěrečný okruh, aby etapu ukončili v tomto městě po 182 kilometrech. V druhé polovině etapy na závodníky čekaly dvě sprinterské prémie a dvě klasifikovaná stoupání 3. kategorie – Zofingen (2,4 km 6,5%) a Rütsch (3,4 km 6,1 %).

Etapa odstartovala neklasifikovaným stoupání, kde se vytvořil dnešní únik: Remy Rochas (Cofidis), Claudio Imhof (Switzerland), Benjamin King (Rally) a Mathias Frank (AG2R Citroën). Vypracovali si náskok až 7 minut.

Náskok se však postupně snižoval na minimum a ve stoupání Rütsch (3,4 km 6,1 %) se snížil na minimum. Únik se začal i díky nástupu Remy Rochase rozpadat. První byl na kopci Rochas, ale za ním už vyrazila z pelotonu stíhací skupina, která ho v následném klesání dostihla.

Své štěstí zkusil odvážně Julian Alaphilippe (Deceuninck-Quick Step), ale dlouho mu náskok nevydržel. Poté jezdci předvedli několik nástupů, ale žádný neměl úspěch. O dost úspěšnější byl až Ivan Garcia Cortina z Movistaru, ale byl dostižen kilometr před cílem.

Došlo tedy na závěrečný spurt, který byl rozjetý pro Juliana Alaphilippa, ale hned za ním byl Mathieu Van der Poel z Alpecin-Fenix. Van der Poel začal spurtovat jako první. Díky neskutečnému nástupu nedal ostatním spurterům šanci. Dojel si pro vítězství ve 3. etapě Kolem Švýcarska 2021 a také pro bonifikační vteřiny. Za ním dojel Christophe Laport z Cofidisu a Julian Alaphilippe.

Právě díky bonifikačním vteřinám se Mathieu Van der Poel převléká do žlutého dresu vteřinu před Alaphilippem.

Ilustrační foto: Tim de Waele/Getty Images