Suverénní vítězství ve spurtu pro Van der Poela

nabor

Peloton na Tour de Suisse dnes čekala, po včerejší úvodní individuální časovce, kterou vyhrál domácí jezdec Stefan Küng (Groupama-FDJ), lehce zvlněná etapa. Startovalo se ve městě Neuhausen am Rheinfall a cíl byl po 173 kilometrech ve městě Lachen. V jejím průběhu museli závodníci zdolat tři vrchařské prémie 2. kategorie. Z vrcholu poslední prémie zbývalo do cíle pouhých 5 kilometrů. K favoritům na triumf tedy patřili Julian Alaphilippe (Deceuninck-QuickStep), Michael Matthews (BikeExchange), Mathieu van der Poel (Alpecin-Fenix), Max  Schachmann (Bora-hansgrohe) a domácí favorit Marc Hirschi (UAE-Team Emirates).

Do denního úniku se nominovala čtveřice jezdců. Tom Bohli (Coffidis), dvojice kanadského celku Rally Nickolas Zukowsky a Matteo Dal-Cin a posledním byl zástupce švýcarské reprezentace Claudio Imhof. Peloton však nenechal čtveřici odjet na velký odstup. Týmy QuickStep, BikeExchange a Alpecin – Fenix se staraly o tempo pro své lídry. Po sjezdu z druhé vrchařské prémie se z vedoucí skupinky oddělil domácí Claudio Imhof a chvílemi držel náskok 90 sekund na peloton. Nahrávalo mu i počasí, kdy v posledních 20 kilometrech několikrát zapršelo.

Do posledního kopce Litschstrasse – 2,4 kilometru s průměrem 8,2 % – najel na čele Dries Devenyns (Deceuninck-QuickStep) za zády s týmovým lídrem Julianem Alaphilippem. Po přejezdu vrcholu se vpředu utvořila sedmička jezdců – hlavní favorité Alaphilippe, Van der Poel, Schachmann a Hirschi a k nim se přidali ještě jezdci na celkové pořadí Michael Woods (Israel Start-Up Nation), Jakob Fuglsang (Astana) a Richard Carapaz (Ineos-Grenadiers). Společně sjeli do cílového města, kde zhruba kilometr před cílem nastoupil Mathieu van der Poel, jehož atak dokázal  pokrýt pouze Max Schachmann. 300 metrů před páskou nasadil k zdrcujícímu finiši Van der Poel a bez větších obtíží si dojel pro vítězství.

Mathiew po etapě zmiňoval, že si to v prvé řadě užívá. Na silnici startuje poprvé od závodu Kolem Flander a do Švýcarska přijel hlavně vyhrát etapu. Po dnešku má tedy splněno, ale posunul se i v celkové klasifikaci, a to na 4. místo se ztrátou 6 vteřin. Prozatímní lídr závodu Stefan Küng celkové vedení zatím udržel, ale na druhé místo se za něj se ztrátou jediné sekundy posunul Julian Alaphilippe a na třetí místo Max Schachmann se ztrátou dvou vteřin.

/foto: Getty Images/

Výsledky 2. etapy Tour de Suisse 2021