Stoupavou týmovou časovku ovládl Trek, do růžové jde Ruth Winder

nabor

Stejně jako loni prolétly úvodním testem Gira nejrychleji jezdkyně amerického týmu Trek. Na rozdíl od roku 2020 si ovšem letos jedna z favoritek závodu Elisa Longo Borghini (zatím) ponechá trikolóru a dres lídryně poputuje rovněž za moře, na trup Ruth Winder.

Téměř celá 26,7 kilometrů dlouhá týmová časovka s cílem v Cuneu se nesla v duchu pozvolného stoupání, celkově o cirka 200 nadmořských metrů. Ve startovním poli závodu kategorie Pro (ponížené kvůli nedostatečnému přenosovému pokrytí) chyběly po dvou letech Češky i Slovenky, řada závodnic navíc formu prioritně časuje na olympiádu.

Jako první vyjela ve dvě hodiny místní stáj Isolmant. Na opravdu rychlý čas se čekalo přesně 65 minut a postaraly se oň ženy Tibca. Pozici „best of the rest“ získalo Alé BTC. Především jsme ovšem vyhlíželi závěrečné trio, v němž krom Movistaru (při absenci Annemiek van Vleuten vedeném Katrine Aalerud) figurovaly papírově nejsilnější týmy SD Worx a Treku.

SD Worx obhájkyně Anny van der Breggen měl výhodu posledních startujících a zajel velmi dobře, leč na průměr přes 47,5 km/h nabité sestavy Ellen van Dijk, Lizzie Deignan, Lucinda Brand, Tayler Wiles a Longo Borghini s Winder o osm sekund nestačil. Trek napálil tempo a nebýt ne zcela optimální souhry sexteta, mohl být náskok možná ještě výraznější. Na mezičase činila výhoda dvojnásobek.

Hned zítra se každopádně celé pořadí naprosto přesype, protože druhá etapa skončí výjezdem na Prato Nevoso (13,1 km, 7,2 %). Roznesou tentokrát konkurenci na kopytech Nizozemky, nebo se dočkáme překvapení?

P. Tým Čas
1 Trek-Segafredo 33:40:00
2 SD Worx +0:08
3 Alé BTC +0:40