Stoupání a sjezdy pohoří Jura

nabor

Peloton Tour de France se chystá na krátkou etapu, jež postrádá rovinu a potrestá jakoukoli nepřipravenost.

Profil 15. etapa Tour de France 2016Premiéra Col du Sappel na Tour de France a hned po ní výšlap na Vrch vlčí moči, jak zní doslovný překlad Col de Pisseloup. I taková bude 15. etapa Tour, která vzbuzuje zasloužený respekt. Deset stoupání, z toho šest klasifikovaných. Horko. A jen 160 kilometrů. Což není výhoda – etapa je o to intenzivnější, časový limit o to kratší.

Nejtěžší kopce přijdou na začátku (Col du Berthiand, 6 km, 8,1 %) a na konci dne. To se postaví do cesty velikán Grand Colombier. Tour zařazuje tohle stoupání do svého programu teprve podruhé. Stejně jako v roce 2012, kdy tu vyhrál tehdejší král hor Thomas Voeckler, se na Colombier nepojede z Artemare, nad nímž obsahuje pasáže nad 20 %. Zato půjde o stoupání dvojité. Nejprve z Lochieu (12,8 km, 6,8 %, mimořádná kategorie) a po prudkém sjezdu (začne 47 kilometrů před cílem) a najetí na finální okruh přijde druhý výjezd. 8,4 km, 7,6 %, první kategorie a z ní už jen 14 kilometrů do finiše.

Protože etapa nekončí stoupáním a neobsahuje ani legendární vrcholy, očekává se úspěch úniku. Půjde o puntíkaté body i výhru v etapě. Majka, De Gendt, Costa, Nibali, Zakarin – toť pětice asi nejžhavějších kandidátů.

Z jezdců celkového pořadí etapa vyhovuje excelentnímu sjezdaři Valverdemu. Froome, Mollema, Quintana a Porte však budí ještě větší očekávání při jízdě vzhůru. Roman Kreuziger pokračuje v boji o desítku. Ve sjezdech zariskovat umí, nad vrchařskou formou stále visí mírný otazník.

Přehlídku méně známých kopců a bitvu na dvou frontách sledujte od 13 hodin. Ještě předtím si ale tipněte vítěze u nás na Facebooku.