Stoupání Corkscrew převrátilo pořadí Tour Down Under.

nabor

V doposud nejtěžší etapě Tour Down Under si etapové vítězství připsal Pello Bilbao (Bahrain-Victorious), před Simonem Yatesem (Jayco AlUla) a Jayem Vinem (UAE Team Emirates), který je zároveň novým lídrem závodu.

Tour Down Under se dnešní etapou přehoupl do druhé poloviny, a to etapou z Norwoodu do Campbelltownu na 117 kilometrů. Na trase čekalo v závěru stoupání Corkscrew (2,4 kilometru, 8,9 % v průměru), které bylo před pár dny rozhodující i v ženském závodě.

Po startu se vytvořil dvoučlenný únik ve složení Mikkel Frølich Honoré (EF Education-EasyPost) a Fabio Felline (Astana Qazaqstan). Jejich náskok se vyšplhal až nad čtyři minuty, ale peloton je měl pod kontrolou. Když se přiblížil cíl, spadli v pelotonu Fellineho kolegové Leonardo Basso a Gianni Moscon, přičemž Moscon následně ze závodu odstoupil.

Do dalšího pádu se přimotal i jeden z černých koňů celkového pořadí Corbin Strong (Israel-Premier Tech). Peloton mezitím vletěl do stoupání Corkscrew, kde ostré tempo určoval tým UAE Emirates. A jejich lídr Jay Vine také jako první zaútočil. Udržel se s ním pouze Simon Yates a po chvíli se k nim dokázal připojit ještě Pello Bilbao.

Společně přejeli s pohodlným náskokem stoupání a klesali k cíli. V posledním kilometru zkusil své soky překvapivým nástupem zaskočit Vine, ale neuspěl a rozjel tak sprint soupeřům. V těsném souboji pak Bilbao odolal mocně dotírajícímu Yatesovi a dojel pro druhé etapové vítězství pro Bahrain-Victorious na letošním Tour Down Under. Stíhací skupinu dovedl do cíle Michael Matthews (Jayco AlUla) s 28 vteřinami ztráty.

Jelikož včerejší vítěz Rohan Dennis (Jumbo-Visma) nedokázal ustát útoky na stoupání Corkscrew, má závod třetího lídra ve třech dnech. V oranžovém trikotu zítra vyrazí Jay Vine, který bude hájit náskok 15 vteřin na Pella Bilbaa.

Zdroj obrázku: Noticiclismo (2023)