Sobotní čtvrtou etapu Santos Tour Down Under ovládl Coquard

nabor

Dnešní etapa nabídla rovinatý profil tratě v okolí města Willunga na pobřeží Jižní Austrálie. Od poloviny 130kilometrového závodu, který měl jeden větší a dva menší okruhy, začal vítr trhat peloton, který se rozdělil na dvě části a odstup mezi nimi se pohyboval po zbytek závodu okolo půl minuty. Cíl se nacházel kousek od místa startu a nabídl souboj sprinterů na mírně stoupající cílové rovince.

Od startu se na čele hlavní skupiny pohybovaly týmy Jumbo – Visma, EF EasyPost a UAE Team Emirates, které udržovaly velmi vysoké tempo. Peloton byl ovlivněn bočním větrem již od počátku etapy, což přispělo k velké nervozitě, ale balík se udržel pospolu. Na metě 100 kilometrů do cíle zaútočila dvojice Jonas Rutsch (EF EasyPost) a Daryl Impey (Israel – Premier Tech), která společně projela poprvé cílovou čárou s náskokem přibližně půl minuty na hlavní pole a později i vrchařskou prémií Lower Willunga Hill. Němec Rutsch získal 3 body, Jihoafričan Impey 2 a Rutschův dánský týmový kolega Mikkel Honoré 1 bod a zmenšil tak ztrátu v soutěži vrchařů na vedoucího Vina na 2 body. Vedoucí dvojice projela společně i prvním sprintem, na kterém získal body i Michael Matthews (Team Jayco AIUa). V polovině etapy byla dvojice dojeta, peloton se v úseku s bočním větrem natáhl a při průjezdu do posledního kola před závěrečným stoupáním na Lower Willunga Hill se rozdělil. Na vrchařské prémii zaútočil Dán Honoré a ziskem 3 bodů se dostal na průběžné vedení v soutěži. V druhém sprintu na Aldinga Beach se UAE snažilo dovézt Jaye Vina pro bonusové sekundy. To se jim nepovedlo, jelikož týmy Intermarché Circus Wanty, Bahrain Victorious a Jayco AIUa dokázaly jejich útok odrazit a jejich jezdci se seřadili na prvních třech místech. 1. Hugo Page, 2. Kamil Gradek a 3. Simon Yates. Druhá skupina v té chvíli ztrácela 20 vteřin, ale ani to nestačilo na pokusy některých jezdců o překlenutí mezery mezi skupinami.

Poslední kilometry

V závěrečných 5 kilometrech se pozice jezdců v první skupině přelévaly, jelikož každý chtěl mít dobrou pozici do mírně stoupajícího finiše. Velkými favority byli Caleb Ewan startující za australský národní tým, Michael Matthews, vítěz prologu Alberto Bettiol, mladý Francouz z FDJ Paul Penhoët a také Bryan Coquard (Cofidis). Caleb Ewan bohužel neudržel pozici a procouval skupinou, ve které naopak perfektně pracoval Cofidis a EF EasyPost. Bryan Coquard 250 metrů před cílem využil dobré pozice, akceleroval a získal na své soupeře přibližně 10metrový náskok. Na zrychlení se pokoušel reagovat Matthews, ten však neudržel rychlost a pouze odvedl práci pro Huga Page a Alberta Bettiola, kteří byli nejbližšími pronásledovateli Coquarda. Ani ti však na Francouze nestačili a pouze vybojovali pódiové umístění. Pro Coquarda je vítězství cennější z důvodu, že se jedná o první etapový vavřín z podniku WorldTour.

Zdroj obrázku: Getty Images (2023)