Poslední etapa Tour Down Under přinesla souboj nejlepších mužů celkového pořadí

V páté závěrečné etapě čekal na závodníky nejnáročnější profil letošního ročníku Santos Tour Down Under. Trasa měřila 113 km a začínala na jižním okraji města Adelaide, odkud navedla závodníky na 4 okruhy okolo tří přírodních rezervací, při kterých peloton musel zdolat kopec Mount Lofty, který byl dvakrát využit jako vrchařská prémie a také se na něm nacházel cíl etapy.

Na startu etapy se vytvořil početný únik, ve kterém bylo 13 jezdců. Jelikož nikdo nebyl hrozbou v celkovém pořadí, tak únik dostal větší prostor než v předchozích etapách. Ani na prémiích se nekonalo žádné překvapení a po lehké matematice bylo jasné, že Michael Matthews (Jayoco AlUa) a Mikkel Honoré (EF EasyPost) udrží své trikoty v bodovací, respektive vrchařské soutěži. Postupně byl únik dojet a okolo 20 kilometrů před cílem začal ohňostroj útoků od silných jezdců. Vše začal Max Schachmann (BORA – hansgrohe). Po něm zrychlil Mattia Cattaneo (Soudal – QuickStep) společně s Jonasem Rutschem (EF EasyPost), Kim Heiduk (Ineos), Dorian Godon (AG2R Citroën Team) a Oscar Riesenbeek (Alpecin-Deceuninck). Z této skupiny ve sjezdu zaútočil Ital Cattaneo, který je velmi schopným vrchařem a tempařem. Vybudoval si až 10sekundový náskok, ale v údolí pod závěrečným výšlapem na Mount Lofty vyhodnotil, že jeho snaha je zbytečná a počkal na skupinu uprchlíků. Skupina poté přestala spolupracovat a těsně před stoupavou pasáží byla dojeta. Ve sjezdu měl technický problém průběžně šestý Ethan Hayter (Ineos) a společně s týmovým kolegou Lukem Plappem se snažil minimalizovat ztrátu.

Závěrečné metry Tour Down Under

Na stoupání do cíle se čekal souboj nejlepších závodníků celkového pořadí, a hlavně trojice Vine (UAE Emirates), Yates (Jayco AlUa) a Bilbao (Bahrain-Victorious). V balíku ještě zůstávali klasikáři jako Bettiol (EF EasyPost) a vítěz včerejší etapy Coquard (Team Cofidis), jenže ti nejlepším vrchařům průběžně přestali stačit a po útoku Simona Yatese bylo jasné, že etapa bude patřit vrchařům. Na tento útok reagovali jen Vine a Ben O´Connor (AG2R Citroën Team). Posledních 1500 metrů stoupání mělo průměrný sklon přes 6 % a stíhání trojice uprchlíků bylo velmi náročné. Přibližně kilometr před cílem Yates znovu zaútočil, ale oba jeho kumpáni z úniku zůstali s ním. V nájezdu do cíle vykřesal poslední síly O´Connor a zaútočil. Útok byl marný a Vine s Yatesem se před něho dostali a společně sprintovali do cíle. Vine byl na první pozici, ale Yates využil znalostí fyziky a díky slipstreamu nabral větší rychlost a na poslední chvíli se dostal před Vinea a vybojoval tak vítězství. Vine nemusel smutnit, protože zvítězil v celkovém pořadí a v cíli na něj čekala jeho přítelkyně.