Sterbini vyhrál v Rakousku pátou etapu, celkově stále vede Hirt

nabor

Italský jezdec ze stáje Bardiani – CSF Simone Sterbini vyhrál poslední horskou etapu s dojezdem na Dobratsch. Lídl celkového pořadí Jan Hirt si pohlídal všechny své nejbližší pronásledovatele a i do další etapy pojede ve žlutém.

Pátá etapa závodu Kolem Rakouska vedla z Millstattu na vrchol Dobratsch a měřila 147,3 kilometrů. Na závodníky čekalo především závěrečné stoupání, které bylo ohodnoceno kategorií jedna. Délka závěrečného kopce byla 16,5 kilometru s průměrným převýšením 7,2%.

Po dvanácti kilometrech se do úniku dostala poměrně malá skupina jezdců ve složení: Velerio Agnoli (Astana), Anthony Perez (Cofidis), Nick van der Lijke (Roompot), Simone Sterbini (Bardiani), Gavin Mannion (Drapac), Andi Bajc (Amplatz BMC), Stephan Rabitsch (Felbermayr Simplon Wels) a Matthias Krizek (Team Roth). Borci si vypracovali místy až šest minut náskoku.

V tu dobu začala v pelotonu úřadovat stáj CCC, která vezla ve svém středu lídra celkové klasifikace Jana Hirta. Ovšem stahovat vedoucí skupinu se jí příliš nevedlo, neboť ještě na Faak am See mělo čelo závodu náskok přes 4 minuty.

Aktivní Matthias Krizek do té doby úřadoval na rychlostních prémiích. Na první a třetí bral nejvíce bodů, na druhé se musel spokojit s druhým místem.

Do závěrečného stoupání vjížděl balík s Janem Hirtem se ztrátou 3:45. Toho využil Simone Sterbini, který v závěrečném stoupání odpáral všechny své souputníky a dojel si pro etapový vavřín. Peloton se smrsknul na všechny hlavní hvězdy bojující o celkové prvenství a  postupně pohltil všechny borce z úniku.

500 metrů před cílem zaútočil Španěl David Belda, který se tak zařadil na druhé místo. Cílovou pásku protnul s více než dvou minutovým zpožděním na Sterbiniho. Třetí dojel domácí Markus Eibegger. O několik dalších sekund později dojeli hlavní favorité. Jan Hirt se do cíle dostal jako sedmý a udržel šanci na dovézt trikot pro celkového lídra závodu až do Vídně.