Horský čtyřboj mezi Tourmaletem a Col de Peyresourde

nabor

Včera se favorité šetřili. Dobrou zprávou je, že síly střádali krom zítřka také na dnešek. 45 kilometrů klasifikované vrchařiny je už pořádnou výzvou k aktivitě.

Profil 8. etapa Tour de France 2016Syn spoluzakladatele magazínu L’Auto, pod jehož záštitou vznikl celý závod, sám přes 50 let (1936 – 1986) jeho ředitel. Jacques Goddet se dožil úžasných 95 let a nebylo žádným překvapením, když hned první ročník Tour po jeho smrti obsahoval boj o zvláštní, jemu věnované ocenění. Typicky na Col du Tourmalet, tedy nejklasičtějším vrcholu Tour de France, se od roku 2001 uděluje Souvenir Jacques Goddet, který se na 86. kilometru dnešní etapy může pokusit jako vůbec první obhájit Rafal Majka. Předpokladem rozhodně je, že tak jako dosud pokaždé nevyhraje ocenění jezdec na celkové pořadí.

Po přejetí Tourmaletu se dění pyrenejské 8. etapy patrně poněkud uklidní na „dvojce“ Hourquette d’Ancizan, s průměrem ani ne 5 % nejmírnějším kopci dne. „Jednička“ Col de Val Louron-Azet pak poslouží jako předkrm a to nejdůležitější by se mělo odehrát na Col de Peyresourde (7,1 km, 7,8 %). Další z notoricky známých stoupání, z jehož vrcholu bude chybět do cíle jen 15,5 km, nabízí realistickou šanci pro útoky top favoritů.

Charakter počasí by měl zůstat nezměněný. Teplo, proměnlivá oblačnost a možnost, že sprchne.

Ani dnes není zdaleka jisté, že se podaří sjet únik. Někteří vrchaři už schytali v celkovém pořadí velké ztráty a Majka, Costa, Plaza či Zakarin jsou mezi jmény, jež by mohla zkusit štěstí. Jestliže by pokračovala koalice Sky a Movistar a uprchlíci zůstali pod kontrolou, mohl by se o etapu a zisk žlutého dresu pokusit Valverde.

Stále čekáme na první velkou akceleraci Frooma či Quintany. Stále nevíme, zda svůj nepravděpodobný boj o výhru oživí či ukončí Contador. A ve hvězdách je i konkrétní forma jezdců, kteří pomýšlejí na top 5. Snad dnešek poskytne odpovědí co nejvíce.

Začne se v pravé poledne. Nezapomeňte si ještě předtím tipnout v naší soutěži. Že etapa není v očích organizátorů královská, zračí začátek přenosu, opět posunutý až na 14:00.