Souhrn posledního týdne Gira přinesl zajímavé momenty na čele průběžného pořadí

nabor

Poslední týden přinesl zajímavé šachy v celkové klasifikaci. Nejprve to vypadalo, že by si Tom Dumoulin (Team Sunweb) svoje vedení vzít nenechal. Jenže v 19. a 20. etapě mu docházely síly. Možná podvědomě šetřil na poslední etapu v podobě časovky s cílem v Miláně, kde měl být favoritem. V 19. etapě přišel o růžový trikot, ale právě v individuální jízdě proti chronometru opět ukázal, komu náleží. Jako první Holanďan vyhrál Giro.

16. etapa Rovett › Bormio 222 km

Královskou etapu začal peloton doslova raketově a za první hodinu ujel více než 50 kilometrů. Nakonec se podařilo odjet 26 jezdcům, z nichž nejvýše byli postaveni Amador a Kruijswijk. V úniku byl i Čech Jan Hirt z CCC.

Při výstupu na Passo dello Stelvio došlo k výrazné selekci mezi vedoucí skupinou. Na vrchol dorazil jako první Mikel Landa z týmu Sky a zamotal souboj o modrý dres nejlepšího vrchaře.

Při sjezdu zaútočil Kruijswijk, kterého se chytl Hirt a Landa. Mezitím si musel nechtěně odskočit vedoucí Tom Dumoulin. Favorité chvíli čekali, ale Kruijswijk navyšoval svůj náskok, a tak již nehodlali čekat.

Na vrcholu Umbrailpass byl opět nejrychleji Landa. Z favoritů zůstala pouze čtveřice Quintana, Nibali, Pozzovivo a Zakarin, která se přibližovala k Landovi. K tomu se nakonec dostal jen Vincenzo Nibali (Bahrain – Merida). Oba společně dojeli do cílové rovinky, kde byl „Žralok z Messiny“ údernější. Quintana dojel s 12 sekundami.

Tom Dumoulin uchránil svůj růžový dres. Jan Hirt předvedl heroický výkon a s odstupem 1:35 na vítěze protnul cílovou pásku jako 11. v pořadí.

17. etapa Tirano › Canazei 219 km

Na počátku etapy zaútočila trojice ve složení: Pierre Rolland (Cannondale-Drapac), Pavel Brutt (Gazprom-Rusvelo) a Matej Mohorič (UAE Team Emirates), ke kterým se postupně propracovávali další až se nakonec vytvořila skupina, která čítala neuvěřitelných 43 jmen. Mezi nimi byla i zajímavá jména jako Michal Schlegel (CCC), Van Garderen (BMC), Agnoli (Astana), Woods (Cannondale), Roy (FDJ), Monfort (Lotto), Fraile a Teklehaimanot (Dimension Data), Costa, Conti a Polanc (UAE) či Jan Bárta (Bora).

Přibližně dvacet kilometrů před cílem to několikrát zkusil Conti či Dries Devenyns, ale jejich pokusy nebyly dobré. Pak vše vzal do svých rukou Pierre Rolland. Vytvořil si rozhodující náskok, který narostl až na 30 vteřin. Tento odstup byl rozhodující a Francouz si konečně dojel pro etapové vítězství. Skupinu pronásledovatelů do cíle pak dovedl Rui Costa.

18. etapa Moena › Ortisei/St. Urlich 137 km

Už od začátku etapy se nastupovalo až vykrystalizoval únik, kde byli Manuele Boaro (Bahrain-Merida), Joey Rosskopf (BMC), Natnael Berhane (Dimension Data), Diego Rosa (Sky), Pierre Rolland (Cannondale-Drapac), Dario Cataldo (Astana), Tejay Van Garderen (BMC), Jan Hirt (CCC), Andrey Amador (Movistar), Mikel Landa (Sky) nebo Omar Fraile (Dimension Data).

V pelotonu diktovala tempo ORICA, která dostala pod tlak Boba Jungelse. Ve skupině favoritů zaútočil již 53 km před cílem Quintana, ke kterému se dotáhl Nibali. Na vrcholu však byli všichni opět pohromadě především díky Dumoulinovi.

Ve sjezdu pod poslední kopec se utrhli van Garderen a Landa. Skupina s Hirtem byla nedaleko, favorité ztráceli 50 sekund. Vedoucí dvojice se od sebe na chvíli vzdálila, když to vypadalo, že Landa ztratil síly, ale bylo to pouze na okamžik.

Landa s Garderenem si to rozdali o etapové vítězství. Landa udělal chybu, když se nechal v zatáčce podjet a ztratil tak, již podruhé, naději na vítězství.

Ve skupině favoritů nejprve nastoupil Nibali, ale nebyl úspěšný. Yates začal ztrácet. Pak zahájil útok Pinot s Pozzovivem. Trojice Quintana – Nibali – Dumolin se po sobě pouze koukala a nikdo nechtěl vzít otěže do svých rukou. Yates se tedy k nim vrátil. Pinot dokázal finišovat na třetím místě za zády s Pozzovivem. Pak byl klasifikován Jan Hirt. S minutovou ztrátou přijela trojice největších favoritů. Yates získal dostatečný náskok na Jungelse a svlékl jej z bílého trikotu.

19. etapa San Candido/Innichen › Piancavallo 191 km

Mikel LandaEtapa začala velice zběsilým tempem, které vyvinuly především stáje Bahrain-Merida a Movistar. Podařilo se jim odpárat Dumoulina, který se tou dobou pohyboval na chvostu pelotonu. Ten se rozdělil na dvě poloviny. Ve druhé polovině byl i Yates, Mollema či Jungels. Týmy těchto lídrů se semkly, vedoucí skupinu dotáhly a sto kilometrů před cílem se začalo znovu.

Tentokrát se povedlo odjet početné skupině, ve které byl i Mikel Landa (Team Sky). Z vedoucí skupiny 17 km před cílem nastoupil Luis Leon Sanchez (Astana) s Rudy Molardem (FDJ). Na to reagovala početná skupina týmu Sky a Sanchez byl 11 kilometrů před cílem dostižen. Pak se vstříc cíli vydal osamocený Landa. Svoji jízdu tentokrát zvládl do cíle sám a získal etapové vítězství, o které tak usiloval několikrát předtím.

V hlavním poli úřadovala stáj Movistar a odpárala vedoucího Toma Dumoulina, který očividně neměl svůj den. Sedm kilometrů před cílem vyrazil Pinot. Ten v závěru Gira zřejmě chytil druhý dech a z první desítky celkového pořadí se dnes umístil nejlépe. Jen těsně za ním finišovali Pozzovivo a Zakarin. Za nimi se utvořila skupina Quintana, Jungels, Nibali, Yates, Mollema a k radosti českých diváků zde nechyběl Jan Hirt.

Dumoulin ztratil něco málo přes minutu a přišel o růžový trikot, který si pro další etapu oblékl Nairo Quintana. Vincenzo Nibali byl stále třetí.

20. etapa Pordenone › Asiago 190 km

Thibaut Pinot20. etapa byla jako poslední horská. Otázkou zůstávalo, jestli si Quintana, Nibali či Pnot vytvoří dostatečný náskok před poslední etapou, milánskou časovkou. V té měl excelovat dle prognóz Tom Dumoulin.

Únik vytvořili Dylan Teuns, Tom-Jelte Slagter, Matthieu Ladagnous, Dries Devenyns, Maxim Belkov a Filipo Pozzato. Borci dostali dost prostoru, ale před stoupáním Foza byli dojeti.

Ve stejném kopci několikrát nastoupil Nairo Quintana. Dumoulin měl s jeho ataky problémy a za chvíli zůstal pozadu. Jako první zdolala vrchol Fozy dvojice Zakarin – Pozzovivo, za kterými se hnal Thibaut Pinot (FDJ) s Nibalim i Quintanou v zádech. Všichni tři dojeli vedoucí duo a jeli pospolu až do cílové rovinky. Nejsilnější byl Francouz ve službách FDJ a získal vysněný etapový vavřín na letošním ročníku Gira.

Tom Dumoulin, respektive jeho skupina, ztratila pouze 15 sekund, což se Holanďanovi velice hodilo, neboť ztráta nenarostla na nedostižitelný rozdíl.

21. etapa Monza › Milano 29 km

Jos Van Emden pódium
Jos Van Emden na pódiu

Klíčová etapa, která měla rozhodnout o držiteli růžového trikotu. Nejžhavějším kandidátem byl Tom Dumoulin (Team Sunweb), který byl pasován odborníky i na vítěze této etapy.

Jako první určil dobrý čas Marcin Bialoblocki (CCC Sprand Polkowice), kterého následně překonal i Mads Pedersen (Trek-Segafredo). Téměř o půlminuty lepší než Dán byl Jos Van Emden (LotoNL – Jumbo). Tohoto Holanďana nepřekonal žádný další z jezdců.

Za ním se rozhořely dva souboje. První byl o bílý trikot jezdce do 25 let. Jungels jel na úrovní dobrých časovkářů. Adam Yates ztrácel a tím ztrácel i šanci na zmíněný trikot. V cíli mezi nimi byl rozdíl 28 vteřin pro Lucemburčana, který se vrátil do bílého trikotu.

Diváky však zajímal boj o ten nejcennější dres. Tom Dumoulin nenechal nikoho na pochybách a předvedl úchvatný výkon, ale stačilo to pouze na etapové druhé místo. Nejhorší ze zbývající trojice byl Thibaut Pinot a nakonec skončil v celkovém pořadí na čtvrtém místě. Třetí místo obsadil Vincenzo Nibali, i když měl lepší časovku než Nairo Quintana.

Jan Hirt nepředvedl dobrou časovku, ale celkové 12. místo mu neuniklo. Pro třebíčského rodáka je to výborný výsledek. Jen pro zajímavost: Jan Hirt se v rámci tréninku na Giro zúčastnil amatérského závodu Dukovanské okruhy.