Souhrn národních šampionátů

nabor

Poslední období před Tour de France patří již tradičně národním šampionátům. Přinášíme vám souhrn šampiónů některých vybraných zemí.

Česko a Slovensko

I letos pořádaly obě země společné mistrovství, tentokrát v okolí Mladé Boleslavi.

Jízda proti chronometru přinesla souboj Jana Bárty a Josefa Černého. Druhý jmenovaný nakonec na čtyřicetikilometrové trati překonal svého konkurenta o deset sekund, čímž navázal na své vítězství před dvěma lety. Oproti tomu na Slovensku nebylo o vítězi pochyb. Ján Andrej Cully z týmu Dukla Bánská Bystrica nadělil druhému Martinu Haringovi více než minutu.

Závod s hromadným startem vyvrcholil sprintem, ve kterém se nakonec o titul mistra republiky utkali Zdeněk Štybar a Adam Ťoupalík. Ťoupalík mělv závěru více sil a zajistil tak týmu Elkov-Kasper již třetí vítězství v řadě. Zatímco český šampionát přinesl drama, Slováci znali svého mistra již několik kilometrů před cílem. S více než dvouminutovým náskokem si pro titul dojel Juraj Sagan.

Francie

Časovkářský titul v zemi galského kohouta získal Rémi Cavagna, když o šest sekund překonal Benjamina Thomase. Cavagna svůj dres ukáže i ve dvacáté etapě Tour de France, kdy se pojede jediná časovka ročníku. V sestavě Deceunincku-Quick Step totiž nahradil Zdeňka Štybara, který si poranil kolenní šlachu.

Velice napínavý závěr pak přinesl závod s hromadným startem. Na závěrečném stoupání nastoupil Julian Alaphlippe. Udržet se ho však dokázali dva rychlí závodníci Bryan Coquard a Arnaud Démare. Alaphilippe se jich nedokázal zbavit ani opakovanými nástupy, a tak tato trojice najela do cílové rovinky. Ve spurtu byl nejrychlejší Démare před Coquardem.

Španělsko

Kopcovitou trasu museli zdolávat španělští závodníci během časovky. Nejrychleji ji zvládl Pello Bilbao. Druhé místo obsadil Luis León Sánchez, třetí pak Gorka Izagirre.

Zatímco v časovce Luis León Sánchez titul neslavil, v závodě s hromadným startem se již nemýlil. Zatímco časovkářský titul slavil v minulosti tento závodník již čtyřikrát, v hromadném závodě se radoval poprvé.

Itálie

Titul v časovce obhájil Filippo Ganna z týmu Ineos, když porazil Alessandra De Marchiho z CCC a Edoarda Affiniho z Mitcheltonu-Scott. Krátce po časovce byl pozitivně testován na Covid-19 Leonardo Basso. Jeho spolujezdci z Ineosu, kteří s ním přicestovali do Itálie, včetně Ganny (dále Gianni Moscon a Salvatore Puccio), tak musí podstoupit čtrnáctidenní karanténu.

Hromadný závod vyvrcholil spurtem větší skupiny. Vítězství získal Giacomo Nizzolo před Davide Ballerinim a Sonny Colbrellim. Italskou trikolóru však na Nizzolově dresu neuvidíme. Jezdec týmu NTT totiž již o tři dny později ovládl evropský šampionát, a tak bude upřednostněn dres evropského mistra.

Německo

U našich sousedů se zatím odjel pouze závod s hromadným startem. V něm se poměrně překvapivě radoval Marcel Meisen, když ve sprintu porazil Pascala Ackermanna. Datum pro časovku zatím není stanoveno.

Nizozemsko

I Nizozemci zatím uspořádali pouze závod s hromadným startem. Zde byl nejsilnější Mathieu van der Poel, který dorazil do cíle osamoceně s velkým náskokem na druhého Nilse Eekhoffa.