Souhrn dosavadního Gira: Tři etapy, tři různí vítězové, tři různí lídři celkového pořadí


Je za námi první „týden“ 100. ročníku Giro d’Italia, který přinesl poměrně zajímavou cyklistiku, i když se téměř vždy dojíždělo hromadně. Ve všech etapách, které se doposud odjely, jsme byli svědky různých vítězů a tím i různých vedoucích mužů celkové klasifikace. Fernando Gaviria (Quick-Step Floors) je tím, který jej bude hájit v následujících dnech.

1.etapa Alghero – Olbia 206 km

V prvním úniku letošního ročníku se objevila tato šestice: Daniel Teklehaimanot (Dimension Data), Cesare Benedetti (Bora-Hansgrohe), Marcin Bialoblocki (CCC Sprandi Polkowice), Pavel Brutt (Gazprom-Rusvelo), Eugert Zhupa (Wilier Selle Italia) a Mirco Maestri (Bardiani-CSF). Borci si během své jízdy vytvořili až 7 minut náskoku. Především Teklehaimanot se snažil o to, aby získal modrý dres pro nejlepšího vrchaře. V tom mu srdnatě odporoval Benedetti, který měl ve stoupáních silnější nohy.

Únik byl nakonec pohlcen a zdálo se, že si to rozdají o etapový vavřín spurteři. Všem však vypálil rybník Lukas Pöstlberger (Bora-Hansgrohe), který, po nastalém pádu před ochrannou zónou, využil nastalého zmatku a 800 metrů před cílovou páskou vyrazil vpřed a dojel si pro nečekaný triumf.

2.etapa Olbia – Tortoli 221 km

André Greipel 2. etapa Giro 2017I ve druhé etapě se předvedl v nejlepším světle Daniel Teklehaimanot (Dimension Data). V úniku mu sekundovali ještě Lukasz Owsian (CCC Sprandi Polkowice), Ilia Koshevoy (Wilier Triestina), Evgeny Shalunov (Gazprom – Rusvelo) a Simone Andreetta (Bardiani CSF). I přestože na první vrchařské prémii byl Eritrejec až třetí, neztrácel naději, že by se mohl pro další etapu převléci do modrého trikotu nejlepšího vrchaře.

Dočkal se až při výstupu na Genna Silana. trpělivě se držel za Shalunovem, ale počkal si na nejvhodnější moment a zaútočil. Zisk 15 bodů jej katapultoval k zisku vysněného trikotu.

Chvíli na to se peloton spojil a znovu se spekulovalo, kdo bude mít nejsilnější nohy v závěrečném spurtu. Statečně se předvedl vedoucí muž celkového pořadí Lukas Pöstelberger (Bora-Hansgrohe), ale on kovaným spurterem není. Caleb Ewan (Orica-Scott) si vypracovával dobrou pozici pro spurt, ale škrtl o svého soka Fernanda Gaviriu (Quick-Step Floors). Vypadla mu noha z pedálu a než ji nacvakl zpět, bylo po nadějích. Nejsilnější nohy tak ukázal Němec André Greipel (Lotto-Soudal).

Jan Hirt a Michal Schlegel (oba CCC Sprandi Polkowice) dojeli v hlavním poli. Jan Bárta (Bora-Hansgrohe) ztratil 12 minut a 49 vteřin.

3.etapa Tortoli › Cagliari 148 km

Fernando GaviriaTřetí etapa měřila pouze 148 kilometrů, ale měla být velice záludná, především kvůli povětrnostním vlivům.

Do úniku se dostala čtveřice: Eugert Zhupa (Willier Triestina), Ivan Rovny (Gazprom-RusVelo), Jan Tratnik (CCC Sprandi Polkowice) a také překvapivě spurter Kristian Sbaragli (Dimension Data). Posledně jmenovaný si dojel pro první prémii dne a pak se vrátil do balíku.

Smůlu měl při defektu kola lídr stáje Katusha-Alpecin Ilnur Zakarin. Jeho stájoví kolegové jej sice dostali zpět do balíku, ale bylo to s vypětím všech sil.

V závěrečných kilometrech, kdy byl již únik minulostí, se peloton připravoval na boční vítr. Ten nakonec celý peloton roztrhal, v přední skupině zůstala šestice stáje Quick-Step Floors, mezi nimi byl i Bob Jungels a Fernando Gaviria. Především účast mladičkého Lucemburčana  a ještě mladšího Kolumbijce vyburcovala v činnost i favority za nimi,  zejména Gerainta Thomase (Sky), Bena Hermanse (BMC). Těch se držel i růžový André Greipel.

Jungels sice vpředu pracoval, seč mu síly stačily, ale náskok mezi ním a druhou skupinou se začal zmenšovat. Ale ke spojení nedošlo. Původní vedoucí skupina začala svádět souboj o etapový vavřín. Fernando Gaviria byl favoritem a to také potvrdil. Při souboji Kolumbijce s Italem Giacomo Nizzolem byl úspěšnější. Italovi nakonec zbyly oči pro pláč, protože skončil až na třetím místě. Druhý byl Rüdiger Selig (Bora-Hansgrohe).

Téměř všichni favorité pro celkové pořadí dojeli se ztrátou 13 sekund ve druhé skupině. Pouze Rohan Dennis (BMC) a Pierre Rolland (Cannondale-Drapac) nabrali větší ztrátu. Tu bohužel nabrali i Jan Hirt, Michal Schlegel (oba CCC) a také Jan Bárta (Bora-Hansgrohe).