Dočká se Messina střetu spurterských velikánů?


Greipel, Gaviria, Ewan. Tři favorité rovinatých etap Gira se zatím ani jednou neutkali proti sobě o etapové vítězství. Na okruhu v Messině by k tomu měli mít příležitost.

Profil 5. etapy Giro d’Italia 2017Pevninská Itálie je na dohled. Stejně tak včerejší cíl na Etně. Mezi etapou horskou a klasikářskou dostanou prostor milovníci rovin. Více než polovinu 159 kilometrů dlouhé etapy, která se pojede u jižního pobřeží Sicílie směrem k severovýchodu, se bude sjíždět na úroveň moře. Do zad povane cyklistům vítr, jenž by ale neměl být dost prudký na roztrhání pelotonu. A tak by se na 6,3 km dlouhém okruhu v Messině mělo schylovat ke spurtu.

Dojezd 5. etapy Giro d'Italia 2017Prastaré město, jež založili Řekové v 8. století př. n. l., se stalo kromě Vincenza Nibaliho také rodištěm filozofa Dicearcha či antropologa Giuseppe Sergiho (autora teze o nadřazenosti tzv. středomořské rasy), pobýval zde například Caravaggio. Pro cyklisty však bude mnohem zajímavější současnost a detaily cílového okruhu. Na něm jsou dvě malá nepříjemná stoupání. Prvé pět kilometrů před cílem ohraničené dvěmi zatáčkami (200 m á 5 %), druhé 2,35 km před cílem (350 m á 5 %).

Právě tyto úseky a klesání až na metu 900 metrů od cíle představují pro spurtery hrozbu ztráty pozice i samotné možnosti bojovat o zisk etapy. Nicméně ochránci Gavirii, Greipela a Ewana budou velmi ostražití a pravděpodobnost stojí na jejich straně.

Krom velkého tria budou ve hře opět Nizzolo, Bennett, Modolo, Stuyven, Sbaragli, Pelucchi, Mareczko… V celkovém pořadí změny očekávat nelze. Teoreticky by připadal v úvahu útok Jungelse, který by na posledních kilometrech mohl získat další sekundy k dobru, nejspíše se však podřídí Gaviriovi.

Pátá etapa Giro d’Italia 2017 odstartuje ve 13:15. Dívat se můžete od začátku, ještě předtím si ale tipněte na našem Facebooku