Jan Polanc dokázal zvítězit ve čtvrté etapě na Etnu, do růžového jde Bob Jungels

nabor

Navzdory předpokladům, zvítězil dnes jezdec z úniku – Slovinec Jan Polanc. Do celkového vedení jde Bob Jungels, druhý je Thomas a třetí Adam Yates.

Celá etapa odstartovala minutou ticha na počest Woutera Weylandta, který tu přesně před šesti lety po pádu ve třetí etapě zemřel.

Do úniku na startu etapy vyrazili Eugenio Alafaci, Janse Van Rensburg, Jan Polanc a Pavel Brutt. Etapa se mohla zdát být zajímavá pro únik, ale mnoho favoritů pro celkové pořadí tvrdilo, že se bude závodit naplno a bez žádného taktizování.

V průběhu závodu odstoupil Rohan Dennis. Australan se pravděpodobně ještě nezotavil z pádu ve třetí etapě.

Přibližně v polovině etapě na jezdce čekalo první stoupání dne – Portella Femmina Morta. Stoupání druhé kategorie, které je sice oproti cílovému stoupání na Etnu poměrně mírné, ale měří 31 kilometrů. Zde jezdci z úniku bojovali o body do vrchařské soutěže. Jako první byl nahoře Janse Van Rensburg. Při spurtu o prémii však zavřel Jana Polance, což se Slovinci nelíbilo a nahoře do sebe oba jezdci strkali a pravděpodobně padlo i několik ostrých slov na adresu druhého.

Maximální náskok úniku činil takřka devět minut, ale po přejezdu prémie začal postupně pomalu klesat. Právě tito dva jezdci se nakonec ukázali být z úniku nejsilnější a odpárali Alafaciho s Bruttem. Polanc pak šestnáct kilometrů před cílem nastoupil Rensburgovi a Jihoafričan se k němu již nedokázal vrátit. Před hlavní skupinou tak nadále setrvával již jen Polanc.

V pelotonu mezitím růžový muž Fernando Gaviria zvolil špatnou zatáčku a vyjel z trati. Zanedlouho se však vrátil na čelo. Větší problémy měl Ilnur Zakarin, který spadl, ale v závodě mohl pokračovat.

Motivovaný byl dnes Vincenzo Nibali, který chtěl před zítřejší etapou, vedoucí do jeho rodné Messiny, získat růžový dres. Jezdci týmu Bahrain Merida tak udávali tempo pelotonu, ovšem náskok vedoucího Polance ukrajovali jen velmi pomalu.

Na úpatí Etny odpadli všichni spurtéři včetně růžového závodníka Fernanda Gavirii. Z pelotonu mezitím nastoupil Paolo Tiralongo, který absolvuje svou poslední sezónu. Snaha italského závodníka zanedlouho skončila, ale krátce po něm zaútočil Pierre Rolland. Zatímco se Francouze snažil stáhnout Ben Hermans, který pracoval pro Tejaye Van Garderena, postihl jednoho z lídrů týmu Sky Mikela Landu defekt předního kola. Jeho týmový kolega Sebastián Henao mu poskytl nové a stáhl se k němu Philip Deignan. Společně se vrátili do hlavní skupiny, ale Bask setrvával až na samém konci. Zde se pohyboval až většinu celého stoupání, ale do cíle dojel s nejlepšími.

Dojet byl i Rolland a netrvalo dlouho a vyrazil Nibali. Ovšem to již byl atak od hlavního adepta na zisk růžového trikotu, a tak již musel zareagovat tým Movistar. Žralok z Messiny byl rychle zpět.

Kilometr před cílem ujel Ilnur Zakarin. Ruský závodník se snažil stáhnout vedoucího Polance, ale bezúspěšně. Slovinec vyhrál stejně jako v roce 2015 první horský dojezd v závodě. Zakarin sice nevyhrál, ale povedlo se mu výrazně zkrátit svou ztrátu, kterou nabral ve druhé etapě. Dalších deset sekund za ním přivedl skupinu hlavních favoritů Geraint Thomas.

V této skupině byl i Bob Jungels, který zítra poveze růžový trikot pro vedoucího závodníka.

[cyklostat id=“Giro-dItalia“ etapa=“4″ rok=“2017″ nadpis=“Giro d’Italia 2017, pořadí 4. etapy“]