Bojovník a smolaři: Polanc vs. Dennis


Bojovníkem etapy se stal dnes jednoznačně Jan Polanc, který i po celodenním úniku dokázal za svými zády udržet celý peloton a vyhrát etapu. Smolařem je Rohan Dennis, ten musel vzdát.

Bojovník dne: Jan Polanc

Jan Polanc byl společně s Eugeniem Alafacim, Jansem Van Rensburgem a Pavlem Bruttem součástí úniku, který se zformoval krátce po startu etapy. Poté co ho zavřel Van Rensburg na první horské prémii, byl naštvaný a dal to Jihoafričanovi jasně najevo. Na konci etapy je to přesto však on, komu patří modrý dres krále vrchařů.

Polanc se totiž nejprve zbavil Alafaciho s Bruttem a šestnáct kilometrů před cílem odpáral i Van Rensburga. Prakticky celé stoupání na Etnu tak musel zdolat sám. Zezadu ho naháněli všichni favorité pro celkové pořadí, ale slovinský cyklista se bránil výborně. Do cíle si udržel devatenáctisekundový náskok na Ilnura Zakarina a vyhrál svou druhou etapu na Giru v kariéře.

Smolař dne: Rohan Dennis

Jezdec týmu BMC byl dlouho považován za specialistu na časovky. Ovšem nedávno, možná po vzoru Bradleyho Wigginse a Toma Dumoulina, se po jízdě proti chronometru chtěl stát i kvalitním vrchařem. Mohl by se tak potýkat s nejlepšími ve třítýdenních závodech Grand Tour.

První takovou zkouškou mělo být letošní Giro. Italská Grand Tour mu nahrávala tím, že na trati měla hned dvě časovky. Měl tu být spíše ve službách Tejaye Van Garderena, ale sám se mohl dostat klidně i do první desítky celkového pořadí.

Tvrdou ránu mu v tomto ohledu zasadila třetí etapa. Zde spadl a do cíle dorazil pět minut a dvaadvacet sekund za vítězným Gaviriou. Na zotavení pádu měl volný den, ale ani ten mu zřejmě moc nepomohl. Do dnešní etapy nastoupil, ale v průběhu vzdal.