Celkové pořadí rozetne Etna

nabor

Giro d’Italia čeká čtvrtá etapa, první ze dvou sicilských. Zraky místních fanoušků se upínají k Vincenzu Nibalimu. Ten jim slibuje útoky. Zda se jim bude bránit, anebo je iniciovat, však neříká.

Profil 4. etapy Giro d'italia 2017Den volna strávili cyklisté po leteckém přesunu v Palermu. Někteří si lízali po hektické třetí etapě rány, jiní nedočkavě vyhlíželi k východu. Ke startu čtvrté etapy se vydají asi 70 kilometrů při severním pobřeží Sicílie do městečka Cefalú, kde nežije ani 15 tisíc obyvatel, zato každoročně svými plážemi a zachovalým středověkým jádrem přiláká milióny turistů. Začátek letošní sezóny je díky vlídnému počasí a přítomnosti Gira rekordní.

Profil - Etna - dojezd 4. etapy Giro d'Italia 2017U vod Tyrhénského moře etapa vydrží skoro 60 kilometrů. Poté uhne vpravo a začne dlouhý výšlap na prémii druhé kategorie Portella Femmina Morta (32,75 km, 4,5 %). „Dvířky mrtvé ženy“ (jak zní doslovný překlad) ještě většina pelotonu projede zdárně, ve druhé polovině etapy se však únava bude stupňovat. I díky dvěma neklasifikovaným stoupavým pasážím, první 60 kilometrů před cílem s vrcholem na sprintu v Bronte, druhé, ještě nepříjemnější, více než 30 kilometrů před cílem v Santa Maria di Licodia.

Stoupání do úbočí Etny měří 17,95 km při průměru 6,6 %. Provázet jej bude slabý čelní vítr. Giro na „Krásnou horu“, jak se třítisícovce přezdívá, zamířilo naposledy v roce 2011, kdy tu svedli souboj Contador (až do aféry s clenbuterolem vítěz) a Rujano. Letos jde o první velký vrchařský test a i vlivem taktiky tu může uzmout růžový dres mnoho jmen. Hlavní favorité: Quintana, Pinot, Nibali, Yates či dvojka LandaThomas.

Méně než minutu za Gaviriou je v tuto chvíli 43 závodníků, do dvou minut ztrácí 84 jmen. Správná strategie dokáže přinést růžovou Pozzovivovi, Costovi, Formolovi.. Ze stínu se naopak mohou vydat stíhat etapové vítězství Pierre Rolland (2:54), Omar Fraile (3:53), Rohan Dennis (5:32), Sicilan Paolo Tiralongo (7:05) nebo Rusové Foliforov a Firsanov (oba 9:04). Jan Hirt vjíždí do zlomové etapy jako 74. se ztrátou 1:45.

Čtvrtá etapa Giro d’Italia 2017 začíná v pravé poledne. Přenosy od 13:05, střední odhad dojezdu 17:16. Výsledek očekávané bitvy si můžete tipnout v soutěži na našem Facebooku.